33.0k views
3 votes
Elsa and two of her closest friends went out to dinner to celebrate Elsaś birthday. The bill for dinner totaled $74.80. If they decided to leave a 20% tip, what was the amount paid by each person in Elsaś party before taxes?

User Momar
by
7.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$29.92

Explanation:

Step one:

given data

The bill for dinner totaled $74.80

Then the tip is 20%

Required

The amount paid by each person after the tip was added to the cost of the dinner

Step two:'

the amount of the tip is

=20/100*74.80

= 0.2*74.80

=$14.96

The total is 14.96+74.80

=$89.76

The number of persons including the celebrant is = 3

so each person will pay

=89.76/3

=$29.92

User Jmarranz
by
6.1k points