36.0k views
1 vote
What is a better deal

$23 for 10 lb or $32.05 for 15 lb

User Enessa
by
5.2k points

1 Answer

6 votes
$32.05 for 15 lb is a better deal.
$23 for 10 means you’re paying 2.3 per pound while $32.05 for 15 means you’re paying 2.13 per pound. Which means that you’re paying less in the second one
User Alex Sexton
by
5.5k points