36.0k views
1 vote
What is a better deal

$23 for 10 lb or $32.05 for 15 lb

User Enessa
by
4.9k points

1 Answer

6 votes
$32.05 for 15 lb is a better deal.
$23 for 10 means you’re paying 2.3 per pound while $32.05 for 15 means you’re paying 2.13 per pound. Which means that you’re paying less in the second one
User Alex Sexton
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.