menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is a better deal $23 for 10 lb or $32.05 for 15 lb
asked
Apr 19, 2021
36.0k
views
1
vote
What is a better deal
$23 for 10 lb or $32.05 for 15 lb
Mathematics
high-school
Enessa
asked
by
Enessa
4.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
$32.05 for 15 lb is a better deal.
$23 for 10 means you’re paying 2.3 per pound while $32.05 for 15 means you’re paying 2.13 per pound. Which means that you’re paying less in the second one
Alex Sexton
answered
Apr 25, 2021
by
Alex Sexton
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.4m
answers
Other Questions
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
Solve for h 3h=7(2/7-3/7h)-10
1/7 + 3/14 equivalent fractions
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org