41.1k views
2 votes
8 1/4 hours of work for a total pay of $99.00 What is the unit rate :)

2 Answers

4 votes
Answer 12 per unit hour
User Yoric
by
4.9k points
5 votes

Answer:

$12 per hour

Explanation:

8.25 hours for $99

99/8.25 = 12

$12 per hour

User Derick Schoonbee
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.