menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Item #1 Item #2 2 Cheerios $3.65 for 17 oz. Fruit Loops $2.88 for 13 oz. Unit Price Which is the better deal? (Circle One) Item #1 Item #2
asked
Dec 20, 2021
3.3k
views
0
votes
Item #1
Item #2
2
Cheerios
$3.65
for 17 oz.
Fruit Loops
$2.88
for 13 oz.
Unit Price
Which is the better deal? (Circle One)
Item #1
Item #2
Mathematics
college
Dylanized
asked
by
Dylanized
5.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Answer:
i think item 1 is the better deal...
Stevecross
answered
Dec 23, 2021
by
Stevecross
4.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Divide them to get a unit price.
Cheerios
3.65/17 = 0.21 per Oz
Fruit Loops
2.88/13 = 0.22 per Oz
Cheerios is the better deal as it’s cheaper altogether.
Speshak
answered
Dec 26, 2021
by
Speshak
4.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org