3.3k views
0 votes
Item #1

Item #2
2
Cheerios
$3.65
for 17 oz.
Fruit Loops
$2.88
for 13 oz.
Unit Price
Which is the better deal? (Circle One)
Item #1
Item #2

User Dylanized
by
5.1k points

2 Answers

2 votes

Answer:

i think item 1 is the better deal...

User Stevecross
by
4.3k points
4 votes
Divide them to get a unit price.

Cheerios
3.65/17 = 0.21 per Oz

Fruit Loops
2.88/13 = 0.22 per Oz

Cheerios is the better deal as it’s cheaper altogether.
User Speshak
by
4.2k points