115k views
5 votes
12 batteries cost $17

Find the unit rate

User Criticus
by
8.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Explanation:

17/12= 1.4166

Round so it’s 1.42

Unit rate= $1.42 PER battery

User Crevulus
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories