115k views
5 votes
12 batteries cost $17

Find the unit rate

User Criticus
by
5.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Explanation:

17/12= 1.4166

Round so it’s 1.42

Unit rate= $1.42 PER battery

User Crevulus
by
5.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.