menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The cost of 5 scarves is $61.25. What is the unit price?
asked
Sep 26, 2021
130k
views
4
votes
The cost of 5 scarves is $61.25. What is the unit price?
Mathematics
high-school
Anusha Pachunuri
asked
by
Anusha Pachunuri
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
$12.25
Explanation : all you have to do is divid $61.25 and 5 it will give you $12.25
Rob Hitchens
answered
Sep 26, 2021
by
Rob Hitchens
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
the unit price for one is $12.25
SilentGuy
answered
Sep 30, 2021
by
SilentGuy
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 14, 2022
39.0k
views
The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?
Woezelmann
asked
Sep 14, 2022
by
Woezelmann
7.3k
points
Mathematics
college
2
answers
25
votes
39.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org