menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
The cost of a 12 ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
The cost of a 12 ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews?
asked
Jan 21, 2021
79.6k
views
2
votes
The cost of a 12 ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews?
Mathematics
high-school
Maress
asked
by
Maress
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer: 5.86÷12=0.5 in nearest penny
Step-by-step explanation:
this number kind of problem u solve it using inversely proportional method one one quantity is decreasing which is the ounce
Ahmohamed
answered
Jan 28, 2021
by
Ahmohamed
9.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org