79.6k views
2 votes
The cost of a 12 ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews?

User Maress
by
5.0k points

1 Answer

4 votes

Answer: 5.86รท12=0.5 in nearest penny

Step-by-step explanation:

this number kind of problem u solve it using inversely proportional method one one quantity is decreasing which is the ounce

User Ahmohamed
by
5.3k points