79.6k views
2 votes
The cost of a 12 ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews?

User Maress
by
8.2k points

1 Answer

4 votes

Answer: 5.86÷12=0.5 in nearest penny

Step-by-step explanation:

this number kind of problem u solve it using inversely proportional method one one quantity is decreasing which is the ounce

User Ahmohamed
by
9.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories