203k views
4 votes
A 4-cup bottle of soda costs $5.64. What is the price per pint?

User Gzbwb
by
7.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

2.82

Explanation:

A pint is two cups, and 5.64 divided by 2= 2.82

User Asatur Meltonyan
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories