233k views
0 votes
A 3-gallon container of window cleaner costs $23.88. What is the price per quart?

2 Answers

3 votes

Answer: $1.99

Explanation:

One gallon is 4 quarts. 23.88/3 is 7.96. Each gallon is $7.96. Since there are 4 quarts in a gallon, 7.96/4 is 1.99. Each quart is $1.99

User Mcskinner
by
5.1k points
1 vote

Answer:

i think its 1.99

Explanation:

User Casimir
by
4.9k points