Answer:
a. s = 0.96 m
b. s = 2.15 m
Step-by-step explanation:
a.
The relationship between the linear displacement and the angular displacement is given as follows:

where,
s = linear distance covered = ?
r = radius of wheel = (6 in)(0.0254 m/1 in) = 0.1524 m
θ = angular displacement = (1 rev)(2π rad/1 rev) = 2π rad
Therefore,

s = 0.96 m
b.
Assuming, we have to find linear displacement here, as well:

where,
s = linear distance covered = ?
r = radius of wheel = (13.5 in)(0.0254 m/1 in) = 0.3429 m
θ = angular displacement = (1 rev)(2π rad/1 rev) = 2π rad
Therefore,

s = 2.15 m