178k views
3 votes
Elise pays $21.75 for 5 student tickets to the fair. What is the cost of each student ticket?

1 Answer

5 votes

Answer: $4.35 for each ticket

Explanation:

You have to find the unit rate; how much does 1 student ticket cost?

We have to divide 21.75 ÷ 5.

21.75 ÷ 5 = 4.35.

So each ticket cost $4.35.

Hope this helps!

User Abinop
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.