Answer: $4.35 for each ticket
Explanation:
You have to find the unit rate; how much does 1 student ticket cost?
We have to divide 21.75 ÷ 5.
21.75 ÷ 5 = 4.35.
So each ticket cost $4.35.
Hope this helps!
5.7m questions
7.4m answers