133k views
3 votes
The cost of 5 scarves is 88.75
what is the unit price?

User Asgs
by
8.4k points

2 Answers

1 vote

Answer:

The unite price of the scarves is $17.75

Explanation:

The cost of 5 scarves is 88.75 what is the unit price?-example-1
User Mathematics
by
8.1k points
5 votes

Answer:

17.75

Explanation:

Unit price means the price of a single unit so we have to divide 88.75 by 5

88.75 ÷ 5 = 17.75

User Ltuska
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.