87.2k views
2 votes
6 pizzas cost $16 What will 4 pizzas cost

User Atomkirk
by
4.3k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$10.67

Explanation:

First, we need to find out what one pizza costs.

16 divided by 6 will get us the cost of one pizza.

16/6=2.67 (rounded to nearest tenth)

Each pizza costs $2.67

Now to figure out the cost of 4 pizzas

4.67x4=10.67 (rounded to nearest tenth)

Four pizzas cost $10.67

User Stephane
by
4.3k points
3 votes

Answer:

$10 2/3

Explanation:

User Michiel Pater
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.