61.7k views
4 votes
How many moles are there in each of 280g of silion​

User Turi
by
7.3k points

2 Answers

3 votes

Answer:

10 moles

Step-by-step explanation:

of moles = given mass /atomic mass = 280 g /28 g = 10 moles of Si atoms in 280g sample

User Sowiarz
by
6.8k points
6 votes

Answer:

10 moles

Step-by-step explanation:

of moles = given mass /atomic mass = 280 g /28 g = 10 moles of Si atoms in 280g sample.

User WillamS
by
6.7k points