menu
QAmmunity.org
Recent activity by Zafer Celaloglu
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Recent activity by Zafer Celaloglu
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Zafer Celaloglu
Filter
User Zafer Celaloglu
Recent activity
All questions
All answers
After the student pushes on the wall, the student moves to the right. Based upon the forces you selected as present above, which explanation explains the motion of the student. A) The motion of the student
answered
Dec 26, 2024
Physics
high-school
1
answer
157k
views
Catherine of Aragon, Anne Boleyn, Jane Seymour, Anne of Cleves, Kathryn Howard, and Katherine Parr
answered
Dec 16, 2024
English
high-school
1
answer
43.3k
views
Which of the following marks a key turning point in one's progression of Alzheimer's disease? Oa. Losing track of time Ob. Causing safety hazards O c. Forgetting faces O d. Misplacing items
asked
Nov 12, 2024
Health
college
2
answers
82.5k
views
Using a blank statement to say no in order to set your boundaries is called what
answered
Nov 8, 2024
Social Studies
college
1
answer
76.4k
views
Simplify the expression shown belo x³/7x¼
answered
Oct 29, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
127k
views
There are 34 people in the yard. How many are in the garden? _________. A) 17 B) 18 C) 19 D) 20
asked
Aug 22, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
203k
views
Which statement should a nurse recognize as accurate about schizophrenia? A) Schizophrenia is less common in people in lower socioeconomic groups. B) Schizophrenia is characterized by periods of remission
asked
Aug 15, 2024
Health
high-school
1
answer
35.2k
views
There is no point in ... what is done is done
answered
Jul 9, 2024
English
college
1
answer
119k
views
The crux of dividend policy is whether the firm should pay out money to its shareholders or take that money and _______ A.fund nonprofit organizations B.pay it out to executives C.engage in excess perquisite
answered
Jun 16, 2024
Business
high-school
2
answers
128k
views
Half of your baseball card collection got wet and was ruined. You bought 18 cars to replace them that were lost. How many did you begin with now that you have 43? a) 25 b) 43 c) 61 d) 81
answered
May 26, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
179k
views
What type of molecules is the main component of the prokaryote plasma membrane?
asked
May 7, 2024
Biology
high-school
1
answer
165k
views
A restaurant offers 18 types of pizza. A small cafe offers 1/3 as many types of pizza. How many fewer types of pizza does the small cafe offer?
answered
Apr 21, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
70.6k
views
Write a spanish sentence using one adverb
answered
Mar 30, 2024
Spanish
college
1
answer
25.1k
views
High amounts of which vitamin can help to improve both LDL and HDL cholesterol? 1) Vitamin A 2) Vitamin B 3) Vitamin C 4) Vitamin D
asked
Mar 23, 2024
Health
high-school
1
answer
110k
views
The contact lens prescription for a mildly farsighted person is 0.750 D, and the person has a near point of 29.0 cm. What is the power of the tear layer between the cornea and the lens if the correction
answered
Feb 11, 2024
Physics
high-school
1
answer
29.8k
views
In The Rime of the Ancient Mariner, what great offense does the Mariner commit?
answered
Jan 12, 2024
English
high-school
1
answer
206k
views
Can please help me on this question! Please, Please, Please I realy need it!
asked
Sep 28, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
125k
views
What is media in relation to text? A.Media uses sounds,images and languages. B.Media uses sounds,movies and languages. C.Media uses sounds,verbs and metaphors D.Media uses sounds,simile and alliterations
asked
Jul 18, 2023
English
college
1
answer
137k
views
Mary Smith is the owner and operator of smiths costruction. at the end of the company's accounting period, December 31st 2020 Smith's construction has assets totaling $760,000 and liabilities totaling
asked
Jul 13, 2023
Business
college
1
answer
109k
views
6. Which is the best buy for a box of oat cereal? a. 10 ounces for $2.69 b. 12 ounces for $3.18 c. 16 ounces for $4.08 d. 24 ounces for $5.88
asked
Jun 8, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
83.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org