menu
QAmmunity.org
Questions by Yury Pogrebnyak
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Yury Pogrebnyak
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Yury Pogrebnyak
Filter
User Yury Pogrebnyak
Recent activity
All questions
All answers
Find the unit price (in dollars per ounce) if a 21-ounce can of pineapple costs $3.36. a. $0.18 per ounce b. $0.16 per ounce c. $0.19 per ounce d. $0.23 per ounce e. $0.21 per ounce
asked
Oct 26, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
152k
views
Predict the number of Hydrogens for a hydrocarbon with 28 carbons
asked
Oct 17, 2023
Chemistry
college
1
answer
1
vote
218k
views
Most of the heat that’s melting the ice comes from the foil. That’s because metals are good conductors of heat. Heat from the surroundings flows into the foil and then from the foil into the ice. Draw
asked
Jun 12, 2023
Chemistry
college
1
answer
5
votes
218k
views
Not sure whether the answer is 9 or -11, so please help
asked
Nov 22, 2022
Mathematics
college
1
answer
5
votes
207k
views
How does Elizabeth's refusal to marry any of her suitors set the course of English history?
asked
Feb 26, 2022
History
high-school
2
answers
5
votes
22.3k
views
The second darkest planets in the solar system is
asked
Feb 24, 2022
Chemistry
high-school
2
answers
5
votes
186k
views
Define work function
asked
Feb 12, 2022
Medicine
high-school
1
answer
0
votes
189k
views
To paraphrase means to translate the author's words into another language. to write a paragraph by using the author's words. to restate the author's words another way. to use the author's exact words.
asked
Oct 15, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
5
votes
215k
views
Flex Co. just paid total dividends of $1,100,000 and reported additions to retained earnings of $3,300,000. The company has 725,000 shares of stock outstanding and a benchmark PE of 17.4 times. What stock
asked
Sep 27, 2021
Business
college
1
answer
1
vote
172k
views
Please answer this question now
asked
Jul 15, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
66.0k
views
A Dotted half note gets two and a half beats. Group of answer choices True False
asked
Jun 1, 2021
Arts
high-school
1
answer
0
votes
76.0k
views
Lorelei tosses a coin 4 times. What is the probability of tossing four heads? Express as a percent. Round to the nearest tenth if necessary.
asked
Apr 3, 2021
Mathematics
college
1
answer
2
votes
90.0k
views
What do pet owners do when their store is closed on hoildays?
asked
Feb 24, 2021
Business
college
1
answer
1
vote
29.8k
views
Which equations are equivalent to z+(z+6)
asked
Mar 5, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
81.4k
views
You are a professor of economics at a university. You've been offered the position of serving as department head, which comes with an annual salary that is $9.500 higher than your current salary. However,
asked
Jan 23, 2020
Business
high-school
1
answer
4
votes
137k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Search QAmmunity.org