menu
QAmmunity.org
Questions by XSkrappy
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by XSkrappy
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by XSkrappy
Filter
User XSkrappy
Recent activity
All questions
All answers
(1) Yen wore a scarlet silk skullcap, a gaily embroidered vest, and purple trousers. He had the roundest and smoothest of faces and the brightest of eyes. Some pretty stones which he had found heaped up
asked
Dec 9, 2024
English
high-school
1
answer
0
votes
111k
views
Women who have participated in childbirth education classes often bring a "birth bag" or "Lamaze bag" with them to the hospital. These items often assist in reducing stress and providing comfort measures.
asked
Jun 22, 2024
Medicine
college
1
answer
4
votes
91.1k
views
Involuntary, yet may be modified by learned behavior? 1) True 2) False
asked
Apr 1, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
0
votes
154k
views
X 2.6.PS-14 Question Help 0 Marcia drew a plan for a rectangular piece of material that she will use for a blanket. Three of the vertices are (-2.8, -1.7), (-2.8,3.7), and (2.8,3.7). What are the coordinates
asked
Dec 25, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
173k
views
A solution that is 20% acid and 80% water is mixed with a solution that is 50% acid and water. If twice as much 50% acid solution is used as 20% solution, then what is the ratio of acid to water in the
asked
Dec 19, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
223k
views
Please need help ASAP
asked
Feb 11, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
14
votes
90.1k
views
Which point shows the approximate value of √40 on the number line
asked
Feb 9, 2023
Mathematics
college
1
answer
25
votes
91.3k
views
I need this pls and thank you.
asked
Dec 7, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
64.1k
views
Indentifica las cosas que se pueden comprar en estas tiendas. Puede haber más de una respuesta correct ¿Qué venden en la Red? A. software B. videojuegos C. libros D. un almacén
asked
Oct 14, 2022
Spanish
college
2
answers
4
votes
155k
views
The Charade Corporation is preparing its Manufacturing Overhead budget for the fourth quarter of the year. The budgeted variable manufacturing overhead is $7 per direct labor-hour; the budgeted fixed manufacturing
asked
Jun 4, 2022
Business
college
1
answer
1
vote
166k
views
Choose the best answer ¿Qué hace Ramón? O Él hacer ejercicios para estar en forma. Él hace ejercicios para estar en forma O Él haz ejercicios para estar en forma. O Él hacen ejercicios para estar en forma,
asked
Apr 14, 2022
Spanish
high-school
1
answer
0
votes
43.1k
views
Please help !!!!! I need it asap
asked
Nov 24, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
79.9k
views
Solve the system using elimination. x-2y = - 12 - x + 4y = 20
asked
Oct 28, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
1.7k
views
Why did the Proclamation of 1763 have a different reaction in Georgia than it had in other colonies? A. Many Georgians were upset that they received nothing for their participation in the war. B. Many
asked
Oct 4, 2021
History
high-school
1
answer
2
votes
166k
views
All of the following are good conductor's of heat except
asked
Sep 25, 2021
Chemistry
middle-school
1
answer
1
vote
224k
views
______________ involves a new combination of old elements. Select one: a. Innovation b. Invention c. Discovery d. All of the choices are correct.
asked
Sep 22, 2021
Social Studies
college
1
answer
0
votes
201k
views
Poor nutrition in any stage of a person's life cycle can A.) Create health problems. B.) Always be corrected during later stages. C.) Shorten the life span. D.) Both A and C.
asked
May 19, 2021
Health
middle-school
2
answers
2
votes
72.3k
views
Mr. Jenkins has a damaged spine. What might he have trouble doing? O breathing O smiling lifting an arm standing up straight
asked
May 12, 2021
Health
college
1
answer
1
vote
232k
views
Define: New Moon, Full Moon, Waxing phases and Waning phases.
asked
Apr 13, 2021
Physics
middle-school
1
answer
0
votes
158k
views
Ms.Schwafaty buys 5 books that each cost the same amount and a magazine all for $75.99. The magazine costs $5.99. How much does each book cost?
asked
Jan 4, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
192k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org