menu
QAmmunity.org
Answers by Waxical
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Waxical
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Waxical
Filter
User Waxical
Recent activity
All questions
All answers
68x0.4 = (Type a whole number
answered
Dec 31, 2023
Mathematics
high-school
0
votes
88.5k
views
Where does Glycolysis occur? A. In the cytoplasm B. In the mitochondria C. In the chloroplast D. In Mrs. Wright's shoe
answered
Dec 15, 2023
Biology
high-school
3
votes
88.0k
views
Write an equation in slope-intercept form for the line that passes through the y-intercept at 2 and is parallel to y= -3/4x+1
answered
Nov 13, 2023
Mathematics
high-school
5
votes
209k
views
What is 1/4 equal to?
answered
Sep 14, 2023
Mathematics
college
4
votes
51.3k
views
Describe how the mol- ecule whose formula is NO is different from the molecule whose formula is N 2 O.
answered
Apr 11, 2023
Chemistry
high-school
9
votes
63.2k
views
Please help me please please
answered
Mar 31, 2023
Mathematics
high-school
10
votes
4.2k
views
If you put money into a compound interest account with 7.2% interest rate how many years will it take to double your money?
answered
Jan 23, 2023
Business
college
5
votes
110k
views
HELP PLEASEEEE it’s due in 10 minutes
answered
Oct 12, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
209k
views
Find the exact value of the length of the hypotenuse.
answered
Aug 20, 2022
Mathematics
college
4
votes
25.0k
views
The middle school band raised money by selling pizza during their recital. The pizza served during the recital cost $342.82. If $580 was collected from pizza sales, which equation below could be used to
answered
Jul 25, 2022
Mathematics
middle-school
2
votes
199k
views
In a school with 700 students, a survey revealed that 80% of the students liked the new lunch menu. Based on this data, how many students liked the new menu?
answered
Jul 10, 2022
Mathematics
college
10
votes
166k
views
Which statement best describes the economy of Louisiana? A. Most businesses in the state are publicly traded companies. B. Most of the companies operated in the state are small businesses. C. Fortune 500
answered
Jun 16, 2022
Social Studies
college
6
votes
150k
views
The price of 4 pounds of grapes is $8.40 What is the price of 1 pound of grapes.
answered
Jun 6, 2022
Mathematics
college
5
votes
16.0k
views
What would be the image of Point B(3, 2) after the following transformations have been applied: 1. Dilate by a scale factor of 3 from the origin 2. Reflect over the x-axis
answered
May 19, 2022
Mathematics
middle-school
4
votes
636
views
They have been chanting Ramayana ……….7 O’clock.
answered
Mar 24, 2022
English
college
1
vote
75.7k
views
We can study DNA to trace the processes of evolution A) True B) False
answered
Feb 24, 2022
Biology
college
6
votes
226k
views
Match each economic activity with its main purpose. Boycott ? Stabilize the global economy Foreign aid ? Help needy governments IMF loans ? Influence economic decisions Offshoring ? Reduce production costs
answered
Jan 26, 2022
Social Studies
college
6
votes
155k
views
Use logarithm to the base 10 to find the natural logarithm of the given number. 14 (Round to four decimal places as needed.)
answered
Jan 18, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
15.4k
views
A. If a firm has: 1) fixed cost of $10,000, 2) normal return of $20,000, 3) selling price of $1,000 per unit, and 4) variable cost of $600 per unit; what is the breakeven point in units? B. Recalculate
answered
Nov 24, 2021
Business
college
3
votes
224k
views
If fx)= 6x-4, what is fx) when x= 8" A 2 B 16 C 44 D 52
answered
Oct 27, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
127k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org