menu
QAmmunity.org
Questions by Walmik
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Walmik
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Walmik
Filter
User Walmik
Recent activity
All questions
All answers
You can buy 5 oranges for $2.50. What is the unit rate for 1 orange? How much would 8 oranges cost?
asked
Nov 2, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
20
votes
116k
views
What is a long term goal for urban planning
asked
Aug 15, 2023
Engineering
middle-school
2
answers
3
votes
175k
views
A phone sells for $245. It is now on sale for off the original price. April has a coupon for an extra 10% off the sale price. To the nearest dollar, how much less than the original price will April pay
asked
Feb 6, 2023
Mathematics
college
1
answer
22
votes
215k
views
Writing About History 3. Quick Write: Chart Conflicting Arguments The British felt perfectly justified in imposing new duties on the American colonists and in taking steps to limit colonial expansion.
asked
Dec 15, 2022
History
high-school
1
answer
2
votes
9.7k
views
What mistake did she make?
asked
Dec 11, 2022
Mathematics
college
1
answer
9
votes
50.5k
views
Espaol A math class has 7 girls and 3 boys in the seventh grade and 4 girls and 4 boys in the eighth grade. The teacher randomly selects a seventh grader and an eighth grader from the class for a competition.
asked
Dec 2, 2022
Mathematics
college
1
answer
23
votes
35.7k
views
Please help ASAP! You buy a coke and a burger for dinner. That ratio of the cost of the burger to the coke is 3:1. The total cost of the burger and coke is $8. What is the cost of the burger?
asked
Oct 7, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
26.5k
views
If hector completed 120 questions last week and 144 this week, how much did he increase by?
asked
Sep 24, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
12
votes
213k
views
Question 5(Multiple Choice Worth 5 points) (MC) A Big Year By Bob Kowalski Would you go to the ends of the earth to see a bird? What if it were a really special bird: one with beautiful feathers, an entrancing
asked
Jul 28, 2022
English
middle-school
1
answer
2
votes
21.1k
views
Find the area of the circle use 3.14 for pi d=4 m
asked
Jun 28, 2022
Mathematics
college
1
answer
3
votes
155k
views
'निसंस्मरण' कसको कृति हो
asked
Jun 5, 2022
Mathematics
college
1
answer
2
votes
18.9k
views
Solve x , y , and z. Please help
asked
May 16, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
211k
views
Africans were excluded from the 1884 Berlin conference because European leaders:
asked
Mar 28, 2022
History
college
1
answer
9
votes
196k
views
Africans were excluded from the 1884 Berlin conference because European leaders:
asked
Mar 28, 2022
History
college
1
answer
9
votes
196k
views
Africans were excluded from the 1884 Berlin conference because European leaders:
asked
Mar 28, 2022
History
college
1
answer
9
votes
196k
views
Five million divided by fivethousand
asked
Sep 20, 2021
Mathematics
college
2
answers
4
votes
225k
views
Draw the line and write an equation. Line where the slope is 0, y-intercept is 5. Complete the equation below y= Use x as your variable.
asked
May 4, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
60.1k
views
Describe the nature of the study of geography?
asked
Apr 12, 2021
Geography
middle-school
1
answer
5
votes
196k
views
Estimate the perimeter and the area of the shaded figure to the nearest tenth.
asked
Jan 21, 2021
Mathematics
college
1
answer
2
votes
131k
views
Find the equation of the line that passes through the points (1,3) (2,4)
asked
Jul 25, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
93.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org