menu
QAmmunity.org
Answers by Vulcronos
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Vulcronos
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Vulcronos
Filter
User Vulcronos
Recent activity
All questions
All answers
5. Daniel runs around the Activity 2 Directions: Complete each sentence by writing the simple tense of the verb in parentheses. Carolyn and her father Daniella (toast) their tuna sandwiches a while ago.
answered
Sep 11, 2024
English
college
0
votes
112k
views
Convert to gallons: 14 quarts (hint: 4quarts = 1 gallon
answered
May 17, 2024
Physics
high-school
2
votes
173k
views
Burger Barn makes dipping sauce by mixing 222 spoonfuls of honey with 1/2 spoonful of mustard. Sandwich Town makes dipping sauce by mixing 444 spoonfuls of honey with 1 spoonful of mustard. Which dipping
answered
Apr 13, 2024
Chemistry
high-school
3
votes
29.4k
views
REVIEW At a grocery store, Ethan buys 4 bananas and 5 oranges for $5.60. The total cost of one banana and one orange is $1.20. How much does each orange cost?
answered
Feb 29, 2024
Mathematics
high-school
3
votes
94.5k
views
What caused the Great Depression in France?
answered
Feb 20, 2024
History
high-school
4
votes
228k
views
identify the nutrients that you think provide the main sources of calories in both foods how do the sources of the calories in the two foods compare
answered
Nov 30, 2023
Chemistry
high-school
1
vote
76.0k
views
4 divided by 1/2 Pls help
answered
Aug 10, 2023
Mathematics
high-school
12
votes
43.5k
views
HELP y = x2 – 2x -8.a.What are the x - intercept(s)?b.What is the y - intercept?c.Is there a highest or a lowest point?
answered
Jul 4, 2023
Mathematics
college
1
vote
199k
views
How much should be invested now at an interest rate of 7% per year, compounded continuously, to have 2000 dollars in three years? Do not round intermediate computations, and round your answer to the nearest
answered
Mar 2, 2023
Mathematics
college
0
votes
92.5k
views
Select the correct answer. A farmer has been growing the same crops in his field summer and winter, year after year. Over time, the soil has lost a lot of its minerals, and the ylelds are reduced. Which
answered
Feb 19, 2023
History
high-school
10
votes
40.2k
views
What should you do if you go to a restaurant and your "to go" box is environmentally damaging Styrofoam? A. Scowl at the waiter or waitress and go home with the Styrofoam. B. Take the box and ignore it.
answered
Dec 10, 2022
Health
college
11
votes
42.6k
views
The product of y and 38,, divided by 2
answered
Dec 3, 2022
Mathematics
high-school
8
votes
147k
views
Simplify: -2 1/3 - (- 10 1/6)
answered
Oct 19, 2022
Mathematics
middle-school
2
votes
36.2k
views
A cricket player hit a ball of mass 250 g moving with velocity of 6 m/sec. if ball move with a velocity of 9 m/sec in opposite direction. a. Calculate impulse of the system. b. Deduce the force acting
answered
Sep 30, 2022
Physics
high-school
0
votes
88.3k
views
Common tools being used by a cellphone technician
answered
Aug 19, 2022
Computers and Technology
middle-school
5
votes
232k
views
-3x^2-168 solve the quadratic equation
answered
Jun 18, 2022
Mathematics
college
4
votes
84.3k
views
How is a retailer different from a wholesaler ?
answered
Apr 1, 2022
Social Studies
high-school
3
votes
54.9k
views
How do you use whom?
answered
Dec 17, 2021
English
high-school
3
votes
217k
views
Find the discriminant: * 7x2 – 5 = 2x + 9x2
answered
Dec 10, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
8.5k
views
Where does a fertilized egg attach? A. Ovary O O B. Cervix O C. Fallopian tube O D. Uterus SUBM
answered
Oct 28, 2021
Biology
middle-school
6
votes
8.1k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.2m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org