menu
QAmmunity.org
Answers by Vishnu N K
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Vishnu N K
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Vishnu N K
Filter
User Vishnu N K
Recent activity
All questions
All answers
How was production different after the Industrial Revolution than it was before? A. Before the Industrial Revolution, items were produced one at a time. After the Industrial Revolution, items were mass
answered
Mar 14, 2023
History
high-school
11
votes
139k
views
Lisa drinks 20 fl oz of water after she runs 1 mile. She wants to make a table to see how much water she will need to drink as she increases the number of miles she runs. What will the row look like for
answered
Nov 29, 2022
Mathematics
middle-school
12
votes
203k
views
Riley goes to a store an buys an item that costs x dollars. She has a coupon for 10% off, and then a 8% tax is added to the discounted price. Write an expression in terms of x that represents the total
answered
Nov 18, 2022
Mathematics
middle-school
4
votes
115k
views
which type of plant was important in establishing the transition from water to land and the dominance of gametophyte
answered
Oct 17, 2022
Biology
high-school
3
votes
169k
views
How did railroads and canals impact transportation? Provide detailed responses.
answered
Jul 30, 2022
History
high-school
2
votes
71.6k
views
Which function is the inverse of ſx) - 2x+ 3?
answered
Jul 23, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
101k
views
State 3 things that Democrats support. State 3 things that Republicans support.
answered
Jul 3, 2022
History
high-school
6
votes
225k
views
PLEASE HELP ME WITH THIS, THIS IS AN ACTUAL QUESTION FOR ONCE (well multiple) I don't understand any of it and my mom bout to woop my as :'(
answered
Apr 23, 2022
Business
high-school
3
votes
235k
views
I promise its easy points Describe the theory generally accepted by scientists for the origin of the universe and stars.
answered
Apr 20, 2022
Chemistry
college
6
votes
17.0k
views
I suck at history I have a punch of questions on here please help and share they are due by today
answered
Mar 8, 2022
History
high-school
6
votes
112k
views
Don’t answer if you don’t know
answered
Mar 4, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
150k
views
HELP PLEASE? I really need it
answered
Feb 9, 2022
Mathematics
middle-school
2
votes
179k
views
-3x^2 - 2xy + y^2 -4x^2 -xy + 6y^2
answered
Dec 11, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
52.1k
views
How many of the smallest 200 positive integers are divisible by 3,5, and/or 7?
answered
Sep 18, 2021
Mathematics
college
4
votes
48.0k
views
Sadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasdsadadasdadasd
answered
Sep 13, 2021
Chemistry
high-school
3
votes
65.5k
views
On Monday, Jason ran x miles. On Tuesday, he ran 5 fewer miles than on Monday. The total number of miles Jason ran over these two days can be found using 2x−5 . What does the "2" represent in the expression
answered
Jul 30, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
127k
views
PLEASE HELP!! This is one simple question but I don’t know to answer to it. It’s just asking which ones are not functions.
answered
Jun 14, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
194k
views
Ten bagels and four muffins cost $13. Five bagels and eight muffins cost $14. How much does a bagel cost? How much does a muffin cost? (do not put $ in your answer) Bagel: Muffin:
answered
May 10, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
146k
views
Answer each question. 1. ¿quién es? es . 2. ¿cómo es la mu? es . 3. ¿de dónde es ella? es . 4. ¿de qué nacionalidad es? es
answered
Apr 2, 2021
Spanish
college
2
votes
180k
views
At an online fruit dealer, it costs $39 for 75 cases of bananas. What is the unit price?
answered
Mar 26, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
3.4k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.4m
answers
Search QAmmunity.org