menu
QAmmunity.org
Answers by Vinieth
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Vinieth
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Vinieth
Filter
User Vinieth
Recent activity
All questions
All answers
In ballads, the rhyme is imperfect.ā
answered
Apr 16, 2022
English
high-school
7
votes
66.8k
views
Write in point-slope form an equation of the line that passes through the point (1,9) with a slope of -2 Y-_=_(x-_)
answered
Mar 15, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
119k
views
What did the British intend to do before a violent storm struck?
answered
Dec 9, 2021
History
high-school
4
votes
171k
views
LeGrand Corporation reported the following amounts in its income statement: Sales revenue $ 440,000 Advertising expense 60,000 Interest expense 10,000 Salaries expense 55,000 Utilities expense 25,000 Income
answered
Nov 27, 2021
Business
high-school
0
votes
24.9k
views
A bag of 6 apples costs $1.35 at Sam's Orchard. a. At this same rate, how much would 20 apples cost? b. How many apples could you buy for $4.95? c. What is the unit cost per apple?
answered
Oct 13, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
40.6k
views
Most colonists lived _____, where a large family was considered an advantage. on a farm in a big city in a small town on a plantation
answered
Oct 5, 2021
History
middle-school
4
votes
112k
views
Who painted the Mona Lisa?ā
answered
Jun 27, 2021
Arts
college
4
votes
80.2k
views
Can someone help me please
answered
May 5, 2021
Health
middle-school
1
vote
17.1k
views
Compare and contrast mental health and emotional health
answered
Mar 27, 2021
Health
high-school
2
votes
179k
views
I Need help please!!
answered
Mar 13, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
215k
views
Suppose you are researching the eating habits of people your age. What sampling method could you use to find the percent of students in your grade who eat five servings of fruit and vegetables each day?
answered
Mar 2, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
148k
views
E) Use the Pythagorean Theorem to find out if these are right triangles. Justify your answers. a)3cm 4cm 5cm b)6.4m 5.6m 2.5m c) 9.6km 12.8km 16.0 km ā
answered
Jan 16, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
86.4k
views
What do you think the sad thing that happened to Gatsby might be? Use evidence from the text.
answered
Oct 14, 2020
English
middle-school
4
votes
231k
views
reflection symmetry is the quality a design has if it maintains all characteristics when it is rotated about an axis lying in its plane true or false
answered
Aug 2, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
2.7k
views
Which mineral is most common is West Africa?
answered
Jul 12, 2020
Social Studies
middle-school
3
votes
201k
views
Which method can you use to prove these triangles congruent? I picked my answer,but not sure if Iām right. PLEASE HELP
answered
Apr 29, 2020
Mathematics
middle-school
0
votes
145k
views
Using a sample of 40 patients from a local hospital, researchers measured cholesterol level in an attempt to estimate the mean cholesterol level of U.S. citizens. Is this study A. REPRESENTATIVE? B. NON-REPRESENTATIVE?
answered
Mar 10, 2020
Mathematics
college
1
vote
179k
views
The highest point of a continent from which the direction of river flow is determined is ________
answered
Jan 19, 2020
Geography
high-school
5
votes
42.7k
views
In which era does the Trail of Tears belong? a. Colonial eraB. Age of JacksonC. ReconstructionD. Revolutionary era
answered
Dec 20, 2019
History
high-school
5
votes
14.5k
views
What is the total surface area of this rectangular pyramid?
answered
Sep 7, 2019
Mathematics
middle-school
0
votes
134k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org