menu
QAmmunity.org
Answers by Vingtoft
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Vingtoft
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Vingtoft
Filter
User Vingtoft
Recent activity
All questions
All answers
Plz help me in this exercise!! I need help plz plz
answered
Mar 19, 2023
English
college
9
votes
45.6k
views
the population of a small town in central florida has shown a linear decline in the years 1989-1997 in 1989 the population was 30400 people in 1997 it was 24320 peopleA)Write a linear equation expressing
answered
Mar 15, 2023
Mathematics
college
2
votes
227k
views
Bianca filled 2 same-sized jars with flavored popcorn as a gift. She wants to glue a piece of ribbon around the edge of each lid. The radius of each jar lid is 5 centimeters. Approximately what is the
answered
Dec 6, 2022
Geography
high-school
7
votes
49.5k
views
A store sells cans of tomatoes priced as shown. Canned Tomatoes Size Cost 10 ounces $0.89 15 ounces $1.29 18 ounces $2.26 32 ounces $3.39 Which size can of tomatoes has the lowest cost per ounce? 1. 10
answered
Sep 12, 2022
Mathematics
college
14
votes
127k
views
Graficar la función f (x) = 2x + 1
answered
Aug 25, 2022
Mathematics
college
0
votes
138k
views
If you are good at graphs this is good but please help it would mean a lot, I will give brain thingy
answered
Aug 17, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
220k
views
The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per pound. If you had $10 to spend, would you be able to buy a greater weight of peaches or of grapes? Explain your answer.
answered
Jul 28, 2022
Mathematics
high-school
11
votes
125k
views
Example of one challenge to change political economic social
answered
Apr 16, 2022
History
high-school
4
votes
66.6k
views
If x = 7, which inequality is true? A. - 4 + 3x < 17 C. -7 - 2x > 1 B. 5-XS 9 D. 1 - 4x2 25
answered
Feb 14, 2022
Mathematics
college
6
votes
106k
views
Do you think email marketing is more or less effective than more traditional types of marketing?
answered
Jan 20, 2022
Business
high-school
3
votes
231k
views
Arthur works at the candy store. He has the opportunity to make up gift bags to hand out to passing students as they go home from school. He has 105 candy canes and 70 'Christmas peeps'.
answered
Nov 15, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
170k
views
If the legs of a right triangle are 6 cm and 5 cm, find the area of the triangle.
answered
Sep 18, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
7.1k
views
5. Find 11% of 460. (1 point) 46 40.6 50.6 56
answered
Sep 8, 2021
Mathematics
high-school
7
votes
123k
views
PLEASSSSSEEE HELPPP ASPPP PLEASEEE
answered
Jul 11, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
169k
views
Megan is standing on a ladder picking apples in her grandfathers orchard. As she pulls each Apple off the tree, tosses it into a basket that sits on the ground 3.0m below at a horizontal distance of 2.
answered
Jun 17, 2021
Physics
high-school
1
vote
11.2k
views
I honestly don’t understand can some please help?
answered
Jun 8, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
48.4k
views
Which of the following aspects of Jason’s life best indicate that he has good mental health
answered
Apr 28, 2021
History
middle-school
1
vote
2.7k
views
Given the figure as marked, identify the most specific type of quadrilateral. Select the best answer from the choices provided. A. parallelogram B. rhombus C. rectangle D. square
answered
Apr 16, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
153k
views
The Jesuits set up missions in Brazil and used the indigenous people for labor. What did the Jesuits do to create a more pleasant environment for the hard labor that the indigenous people had to endure?
answered
Feb 22, 2021
History
high-school
6
votes
4.6k
views
Divide 389ten by 44 ten
answered
Jan 15, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
225k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org