menu
Qammunity.org
Answers by Vineel Shah
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Vineel Shah
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Answers by Vineel Shah
Filter
User Vineel Shah
Recent activity
All questions
All answers
Kray Inc., which produces a single product, has provided the following data for its most recent month of operations: Number of units produced 5,500 Variable costs per unit: Direct materials $ 39 Direct
answered
Dec 13, 2022
Business
college
3
votes
208k
views
Why did Krakauer include all these examples of men who went into the wilderness and died? From “into the wild” chapter nine
answered
Dec 2, 2022
English
high-school
2
votes
29.0k
views
Marcia sells bracelets. She sells each one for $1.50. This year she spent $32.76 on supplies. At the end of the year, she made $292.74 in profit. Write an equation to represent this situation.
answered
Nov 21, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
217k
views
Is it true that all multiples of 5 end with 5 or 0?
answered
Oct 20, 2022
Mathematics
college
3
votes
234k
views
This was the first stage of WWI: Group of answer choices A.) War of Movement B.) War of Revolution C.) War of Activity D.) Trench Warfare
answered
Aug 22, 2022
History
college
2
votes
196k
views
Instead of focusing solely on standardized testing, school districts should pay more attention to the learning habits of students and their ability to synthesize and apply knowledge. This is an example
answered
Aug 6, 2022
English
high-school
7
votes
65.0k
views
Then,macbeth enters and says:"i have done the deed" indirect speech
answered
Apr 15, 2022
English
high-school
4
votes
115k
views
What has been the primary responsibility of the secretary of commerce?
answered
Mar 20, 2022
History
college
6
votes
190k
views
Why might it be beneficial for one country to take over territory of another country?
answered
Mar 1, 2022
History
high-school
5
votes
11.2k
views
-5 = -3(x + 11) HELPP
answered
Feb 22, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
131k
views
Question Precious bought 4į gallons of milk for $22. How much is one gallon of milk?
answered
Dec 25, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
27.0k
views
Which sentence correctly uses an appositive phrase?
answered
Nov 25, 2021
English
middle-school
3
votes
33.2k
views
The graph shows Irene's changing distance as she traveled on a boat. What does point A tell you about her speed?
answered
Nov 21, 2021
Mathematics
college
3
votes
147k
views
Graph the line with the slope -3/4 passing through the point (4,-1)
answered
Nov 6, 2021
Mathematics
college
2
votes
131k
views
The number of hours that a nine month old baby sleeps at night are normally distributed with a population standard deviation of 1.5 hours and an unknown population mean. A random sample of 22 nine month
answered
Oct 6, 2021
Mathematics
college
1
vote
65.7k
views
Pls help me. this is inverse trigonometric function
answered
Aug 12, 2021
Mathematics
college
3
votes
138k
views
What are the effects of the reader having a different perspective than Charlie? Check all that apply. The reader might feel bad for Charlie. The reader might have the same perspective as Charlie. The reader
answered
Jul 26, 2021
English
middle-school
5
votes
221k
views
0.6399 round to the nearest tenth
answered
May 24, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
22.3k
views
Anyone, even adults, can feel the influence of peer pressure. o True False
answered
May 23, 2021
Biology
middle-school
6
votes
198k
views
Y = 3x +5 Y = 4x - 2 What is Y?
answered
Mar 12, 2021
Mathematics
middle-school
0
votes
32.5k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org