menu
QAmmunity.org
Answers by VikkyB
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by VikkyB
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by VikkyB
Filter
User VikkyB
Recent activity
All questions
All answers
How can you save water and not let it go to waste.
answered
Dec 22, 2023
English
college
6
votes
47.9k
views
Oranges cost $3.08 for 4 pounds . How much does 1 pound cost ?
answered
Oct 8, 2023
SAT
college
4
votes
226k
views
Read the scenario below and answer the question that follows. Karen walked into her dorm room and immediately noticed a horrible smell. She decided to clean her dorm and take out the trash. The emotion
answered
Sep 29, 2023
Social Studies
high-school
4
votes
191k
views
Which equation can be used to describe the relationship between x and y shown in the table?
answered
May 19, 2023
Mathematics
high-school
11
votes
89.8k
views
What factor is used to decide the beginning and end of each stage of the Geologic Time Scale? A. Each stage is set to be an equal number of years.B. Stages are based on differences observed in the layers
answered
May 15, 2023
Biology
college
0
votes
114k
views
Use the concept of inertia to explain why Newton’s first law of motion is accepted as true
answered
Jan 31, 2023
Physics
high-school
3
votes
11.7k
views
If AABC = APQR, then B = 4[?]
answered
Dec 2, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
83.2k
views
Draw the Lewis structure for CO3 2- including any valid resonance structures. Explain the reason for more than one valid structure. Please draw me a picture if you can!
answered
Nov 22, 2022
Chemistry
high-school
0
votes
227k
views
2x-3y=8 2x+3y=4. Please show your work and tell me how you go the answer
answered
Oct 23, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
166k
views
Help fast don’t understand
answered
Oct 17, 2022
Mathematics
middle-school
4
votes
161k
views
What is the equation in point-slope form for the line through the given point with the given slope? (8, 3); m = 6
answered
Oct 8, 2022
Mathematics
high-school
9
votes
182k
views
28. Find the median of the following marks: 2, 4, 10, 3, 6, 12 A. 4 B. 5 C. 6 D. 10 pls show working
answered
Jul 10, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
219k
views
Help please!! i don’t know geometry :(
answered
Jun 26, 2022
Mathematics
high-school
9
votes
163k
views
Read the list of details below from the article. 1. Just like the balloon, we don't like to be under pressure, either. Think of when your brother or sister or slightly annoying cousin gives you a great
answered
Jun 25, 2022
Arts
middle-school
5
votes
213k
views
Directions: Read each of the following sentences and determine which word is a pronoun based on your options. PICK A)B)C)D whatever u think is the answer 1. Buck Blindside lost his boots in the mud pits.
answered
May 13, 2022
English
high-school
4
votes
143k
views
What did you learn this week?
answered
Jan 27, 2022
English
high-school
2
votes
169k
views
Amelia needs to buy some cat food. At the nearest store, two bags of cat food cost $7.50. How much would Amelia spend on three bags of cat food?
answered
Nov 28, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
51.8k
views
An equation of a line through (11, 12) which is perpendicular to the line y=3x+1 has slope: ____Blank____ and y -intercept at ____Blank____
answered
Nov 17, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
35.8k
views
Which two countries produce the most CO2?
answered
Oct 18, 2021
Biology
middle-school
1
vote
227k
views
Molecules of what are released off the pyruvic acid?
answered
Oct 9, 2021
Biology
middle-school
7
votes
99.6k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.5m
answers
Search QAmmunity.org