menu
QAmmunity.org
Questions by Venita
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Venita
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Venita
Filter
User Venita
Recent activity
All questions
All answers
Which audio format compresses files to a very small size A. Cassette tapes B. MP3 C. Compact disc D. Vinyl record
asked
Sep 23, 2024
Arts
college
1
answer
3
votes
193k
views
I2 is produced by the reaction of 0.4235 mol of CuCl2 according to the following equation: 2CuCl2+4KI⟶2CuI+4KCl+I2. What volume of I2 gas is produced at STP?
asked
Aug 8, 2023
Chemistry
college
1
answer
21
votes
137k
views
Jim's backyard is a rectangle that is 16 5/6 yards long and 10 2/5 yards wide. Jim buys sod in pieces that are 1 1/3 yards long and 1 1/3 yards wide. How many whole pieces of sod will Jim need to buy to
asked
Apr 5, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
156k
views
Julio is paid 1.4 times his normal hourly rate for each hour he works over 30 hours in a week. Last week he worked 35 hours and earned $436.60. Write and solve an equation to find Julio's normal hourly
asked
Oct 6, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
122k
views
“We can see...” and “From this we can conclude...” are examples of __________. a. conclusions b. subpoints c. transitions d. introductions
asked
Jul 17, 2022
English
college
2
answers
2
votes
33.6k
views
In preparing a roast beef, you notice that your cookbook specifies that salt should only be added at the end of roasting. Explain the process involved. What could happen to your roast if you added salt
asked
Jun 10, 2022
Biology
high-school
2
answers
3
votes
103k
views
SOMEONE HELPPPPPP Meeee pleaseeeee
asked
Jan 26, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
18
votes
212k
views
Which of the following correctly describes the Dust Bowl of the 1930s in the United States? A) pioneer communities trying to farm in arid areas B) a reduction in the Chorizon of the regional soils C) conservation
asked
Jan 5, 2022
Advanced Placement (AP)
college
1
answer
12
votes
199k
views
Determine the missing value. = 4 22 7 = ? Btw it wouldn't copie the line but those numbers are fractions the first is 4/7 = 22/?
asked
Dec 4, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
176k
views
Can someone plz help me with the problem in the picture
asked
Aug 16, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
213k
views
Which equation is an identity? 3(x – 1) = x + 2(x + 1) + 1 x – 4(x + 1) = –3(x + 1) + 1 2x + 3 =1/2 (4x + 2) + 2 1/3(6x – 3) = 3(x + 1) – x – 2
asked
Aug 11, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
150k
views
33 1/3% as a fraction anf as a decimal to the nearest thousanths?
asked
Jul 15, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
228k
views
Again please help I’m too lazy (Greatly appreciated!)
asked
May 25, 2021
Geography
middle-school
2
answers
3
votes
198k
views
Climate and natural resources affect the history and economic development of a society. Take examples to show that this is true for the UAE area during the Neolithic and Bronze Age
asked
May 6, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
5
votes
39.8k
views
Tamar Co. manufactures a single product in one department. All direct materials are added at the beginning of the manufacturing process. Conversion costs are added evenly throughout the process. During
asked
Apr 18, 2021
Business
high-school
1
answer
3
votes
214k
views
What is 7 2/7 ÷ 5 2/3? Give your best answer Thank you
asked
Feb 16, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
46.3k
views
An 18 fluid ounce bottle of lotion costs $10.99, what is the price per fluid ounce?
asked
Dec 14, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
196k
views
25 points if you answer please answer
asked
Oct 7, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
150k
views
An ice cream company is going to open new stores in Los Angeles, San Francisco, and Orlando. The monthly cost for a square foot of rer as follows. Los Angeles $5.75 San Francisco $6.95 Orlando $4.25 The
asked
Jun 6, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
152k
views
Can somebody please show me how to do this problem
asked
Apr 16, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
35.1k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
11.0m
answers
Search QAmmunity.org