menu
QAmmunity.org
Questions by Varun Singh
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Varun Singh
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Varun Singh
Filter
User Varun Singh
Recent activity
All questions
All answers
A water bottle drops and falls 19.6 m. What is the final velocity?
asked
Nov 2, 2024
Physics
high-school
1
answer
4
votes
156k
views
The original price of a sweatshirt is $58. It is on sale for 25% off. How much money do you save with the discount? How much will the discounted price be?
asked
Sep 21, 2024
Business
high-school
1
answer
0
votes
25.2k
views
Read the excerpt from "Sympathy" by Paul Laurence Dunbar. Then, answer the question that follows. I know what the caged bird feels, alas! When the sun is bright on the upland slopes; When the wind stirs
asked
Feb 25, 2024
English
high-school
1
answer
0
votes
179k
views
PLEASE HURRY Solve the inequality and express your answer in interval notation. x2 + 8x-7<0
asked
Oct 27, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
22
votes
120k
views
Given (12, 8) and (X, -4 ) find all X such that the distance between these two points is 13separate multiple answers with a comma
asked
Sep 11, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
183k
views
-2(x+5)+4x=3(x+1) (look at the picture)
asked
Sep 13, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
176k
views
QUICK! The height of a right square pyramid is multiplied by 10, but the area of the base is unchanged. By what factor is the volume of the pyramid multiplied? A) 10 (To the 0 power) B) 10 (To the 1 power)
asked
Aug 4, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
175k
views
8. ¿_ aprendes Karate? -Para defenderme. A. Por qué B. Dónde C. Para qué
asked
Jul 15, 2022
Spanish
high-school
2
answers
0
votes
54.3k
views
Think about creating a meal plan for your family. What factors or considerations would you need to keep in mind to create a successful meal plan? Explain at least three factors or considerations.
asked
Jul 7, 2022
Health
high-school
1
answer
23
votes
229k
views
This recipe makes 16 portions of potato soup. Richard follows the recipe but wants to make 4 portions. Complete the amounts of each ingredient that he needs. Recipe: Serves 16 96 mL oil 240 g onions 1.
asked
Jun 4, 2022
Mathematics
college
1
answer
4
votes
131k
views
Clinton and Katie order some food at a food truck. At this food truck Clinton buys 6 apple pies and 2 juices for $39. Katie buys 2 apple pies and 4 juices for $18. What is the price of each item? **[System
asked
Mar 17, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
111k
views
Please help me i need help fast plz
asked
Feb 20, 2022
Mathematics
college
1
answer
18
votes
216k
views
Classify the following numbers as rational or irrational.
asked
Dec 5, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
12.6k
views
What is the role of enzymes in cellular activities
asked
Nov 20, 2021
Biology
high-school
1
answer
0
votes
182k
views
What is the equation of the line perpendicular to the line shown in the diagram that passes through the point (- 3, - 5) ?
asked
Nov 3, 2021
Mathematics
college
1
answer
3
votes
143k
views
What is the human capital
asked
Jul 17, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
0
votes
142k
views
#NAME?
asked
Jun 23, 2021
Spanish
high-school
2
answers
1
vote
232k
views
Which description best fits a narrative essay?
asked
May 23, 2021
English
high-school
1
answer
5
votes
205k
views
Please due now help me
asked
May 10, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
177k
views
LO 3.1Define and explain contribution margin on a per unit basis.
asked
Feb 21, 2021
Business
college
1
answer
0
votes
111k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.2m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org