menu
QAmmunity.org
Questions by Vamsikrishnamannem
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Vamsikrishnamannem
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Vamsikrishnamannem
Filter
User Vamsikrishnamannem
Recent activity
All questions
All answers
Drag numbers to the table so it shows a proportional relationship between x and y. PLEASE HELP
asked
Apr 18, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
124k
views
EZ MATHS A parallelogram is shown below, find the value of x.
asked
Mar 16, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
23
votes
59.3k
views
Which prehistoric Native American group were the first to have been discovered using fire for cooking and warmth? Paleo Archaic Neither Both
asked
Mar 9, 2023
English
high-school
1
answer
5
votes
157k
views
Muscle soreness after heavy lifting is more likely caused by
asked
Feb 24, 2023
Health
college
2
answers
4
votes
156k
views
Hi i need help with this problem Bananas cost $2.99 per 35 ounces. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
asked
Feb 21, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
178k
views
Which expression is equivalent to 2(x-3) +4x+3
asked
Dec 28, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
221k
views
A small fruit basket with 6 apples and 6 oranges costs $7.50. A different fruit basket with 10 apples and 5 oranges costs $8.75. If x is the cost of one apple and y is the cost of one orange, the system
asked
Dec 27, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
30.9k
views
1. How are electromagnets similar to other magnets? Can someone please help me with this it’s due soon ty!!
asked
Dec 6, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
20
votes
119k
views
Describe the work being done by Robin Reineke and her team.
asked
Sep 19, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
2
votes
35.6k
views
Function A is given by the equation y = 3 x + 10 . Function is given by the example show. When x = 1, y =10. When x = 2, y = 13. When x = 3, y = 16. When x = 4, y = 19. Function A has a.. A. Greater rate
asked
Sep 10, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
18
votes
6.2k
views
Which sentence uses the vocab term correctly? The succulent fruit left Juice dripping down my hands. The village was experiencing a famine due to the profusion of food. Mary was in a jubilant mood after
asked
Apr 5, 2022
English
college
1
answer
3
votes
203k
views
Help me plz need help math
asked
Nov 16, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
209k
views
What is the right way to sleep
asked
Oct 20, 2021
Physics
college
2
answers
5
votes
176k
views
Imagine that you were a student in one of the classrooms in the self-fulfilling prophecy study by Rosenthal and Jacobson (1968). If you're like most students, you would ________ to be labeled a bloomer,
asked
Oct 15, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
2
votes
183k
views
Which statement can be said to be true after examining this map? (1 point) Christianity remained popular in Egypt after 400 AD. Christianity was the only religion in the Roman Empire until 476 AD. Christianity
asked
Jul 21, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
4
votes
172k
views
The age of Noelle’s dad is six less than three times Noelle’s age. The sum of their ages is sixty-two. Find their ages.
asked
Jul 6, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
24.7k
views
An appliance repairman charges $35 for a house call and $30 per hour. The cost of a house call and repair job came to $125. Course 3, Lesson 2-3
asked
Jul 2, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
207k
views
the units digit of a two-digit number is twice the tens digit. If the digits are reversed, the new number is 9 less than the original number. What is the original number?
asked
Jun 14, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
215k
views
Compare the French and Indian War with the Stamp Act. What did these events have in common? es ) A) They were both causes of the American Revolution. B) They were both effects of the American Revolution.
asked
Jun 14, 2021
Spanish
college
2
answers
1
vote
102k
views
A bookstore is deciding what price it should charge for a certain book. After research, the store finds that if the book's price is p dollars (where p is smaller or equal to 32), then the number of books
asked
Jun 4, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
37.8k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org