menu
QAmmunity.org
Answers by Urema
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Urema
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Urema
Filter
User Urema
Recent activity
All questions
All answers
The grocery store is having a sale on apples. If you buy 8 pounds and it costs $16.00, what is the unit rate of price per pound?(
answered
Aug 17, 2024
Mathematics
high-school
4
votes
168k
views
Choose the correct expression to complete the sentence. hablan con los clientes son los meseros. 4 a) Lo que b) El que Oc) La que d) Los que
answered
May 21, 2024
Spanish
college
0
votes
184k
views
Low level disinfectants used shall be labeled effective against _____ and ______.
answered
May 7, 2024
Health
high-school
6
votes
57.2k
views
What is the value of x? X = X-38°=90°
answered
Apr 24, 2024
Mathematics
high-school
4
votes
97.4k
views
involves hearing, understanding, and judging. speaking speaking writing writing reading reading listening listening
answered
Oct 1, 2023
English
high-school
2
votes
233k
views
The triangles shown below must be congruent. O True O False
answered
Sep 11, 2023
Mathematics
high-school
7
votes
7.6k
views
What is the converse of the following statement? "If cows make milk, then chickens make eggs. "
answered
May 8, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
48.2k
views
3|-8x| + 8 = 80What is x?
answered
Mar 29, 2023
Mathematics
college
2
votes
19.7k
views
Can someone help me make a teacher's day letter
answered
Jan 18, 2023
English
high-school
2
votes
162k
views
Change 2.5 into fraction
answered
Oct 26, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
175k
views
Pls help! 15 boxes of apples weighs 840 pounds. If the weight of the apples is proportional to the number of boxes then how many pounds does 28 boxes weigh?
answered
May 26, 2022
Mathematics
college
7
votes
221k
views
What country did most of the immigrants come from after 1880?
answered
Apr 22, 2022
History
college
6
votes
70.5k
views
7x + 5 = 3(2x + 3) + x - 4
answered
Apr 17, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
93.6k
views
What are the two components of a solution
answered
Apr 11, 2022
Chemistry
high-school
5
votes
214k
views
A. Write down any two aspects of community health
answered
Feb 16, 2022
Chemistry
high-school
7
votes
48.0k
views
PLZ HELP IM TIMED!!!!!!!!! The struggle to learn to love would be considered an example of: 1 internal conflict 2 external conflict 3 the climax 4 inciting incident
answered
Nov 23, 2021
English
high-school
4
votes
84.1k
views
Determine the number millimeters in 1 kilometer
answered
Oct 19, 2021
Biology
middle-school
3
votes
156k
views
1. What process breaks up rocks? 2. What are the agents or natural forces that weather rocks? 3. What forces on Earth have you observed picking up or moving rocks, soil, sand or mud?
answered
Oct 18, 2021
Biology
middle-school
3
votes
201k
views
Knowing that a third party may use the information that Ray is providing, does Ray owe a duty of confidentiality to Onyx? A. Yes, and it can never be breached without permission of Onyx. B. Yes, although
answered
Sep 26, 2021
Business
college
2
votes
58.9k
views
What is sexual reproduction? What is the advantage of this method of reproduction?
answered
Jul 23, 2021
Biology
college
4
votes
160k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.0m
answers
Search QAmmunity.org