menu
QAmmunity.org
Questions by Tomzan
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Tomzan
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Tomzan
Filter
User Tomzan
Recent activity
All questions
All answers
Suppose Hubble's constant is H0 = 22km/s/Mly. Then we would expect a galaxy located 10 million light years away to be moving away from us at a speed of about: a) 10 km/s b) 22 km/s c) 220 km/s d) 2200
asked
Nov 6, 2024
Physics
high-school
1
answer
1
vote
142k
views
The polynomial -16t² + 200t + 20 gives the height of a projectile launched with an initial speed of 200 feet per second t seconds after launch. A second projectile is launched at the same time but with
asked
Oct 25, 2024
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
214k
views
3 Common leg misalignments and describe them
asked
Oct 19, 2024
Medicine
college
1
answer
1
vote
151k
views
Hagger Sounds has accumulated the cost and net realizable value data on March 31: Cost Net Realizable Value iPods $20,400 Cell phones $24,000 18,000 28,000 19,000 25,600 DVDs Using the lower-of-cost-or-net
asked
Sep 5, 2024
Business
high-school
2
answers
3
votes
102k
views
What mass of reactants are used during the reaction hydrogen bromine = hydrogen bromide
asked
Aug 17, 2024
Chemistry
high-school
2
answers
1
vote
31.9k
views
What kind of work was done piecemeal and by contract in the home and mostly by women and children? Previous a. Artificial flower making b. Iron work c. Coal picking d. Vegetable canning
asked
Jul 24, 2024
History
college
1
answer
3
votes
120k
views
Is nitrox (a combination of oxygen and nitrogen used to fill scuba tanks) a pure substance (element or compound) or a mixture (homogeneous or heterogeneous)? 1) Pure substance 2) Mixture
asked
Jul 12, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
5
votes
122k
views
“Is “Poe’s Final Days” a PRIMARY or a SECONDARY source?
asked
Jul 6, 2024
English
college
1
answer
5
votes
184k
views
The assignment of income doctrine holds that income from a transaction must be taxed to the person who ______.
asked
Mar 28, 2024
Law
college
1
answer
0
votes
110k
views
In the book the kite runner , chapter 16 1, what do we learn about the Taliban at the end of this chapter.
asked
Feb 19, 2024
English
high-school
1
answer
3
votes
228k
views
Each week you will be given a topic to write about. Please make sure you write on the topic that is given, and in complete sentences. Each week you will need to write at least two paragraphs about the
asked
Nov 24, 2023
Health
college
1
answer
8
votes
229k
views
Describing trends in scatter plotsA bus company wanted to know if the number of complaints theyreceived was a function of the number of buses it can Thecompany carried out a study comparing the average
asked
Sep 17, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
17.3k
views
Pls help asap ily one hour after junior space cadet had left his house, his sister gwen discovered that he had forgotten his head. if junior was driving at a speed of 50 mph, and gwen drove at a speed
asked
Jun 7, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
8
votes
25.3k
views
(from John Bright's speech in the House of Commons, 1844) Read the passage carefully and then answer the question. I have in my hand two publications; one is The Adventures of William Dodd the Factory
asked
Dec 2, 2022
English
high-school
1
answer
2
votes
92.5k
views
The measures of the exterior angles of a convex pentagon can be represented as follows: angle 1=X, angle 2= 2x+9, angle 3=3x+4, angle 4=4x+11, angle 5=5x+18 Find the measure of each angle
asked
Nov 26, 2022
Mathematics
college
1
answer
2
votes
21.3k
views
Who taught you the active and passive sentences? change into passive voice
asked
Nov 24, 2022
English
college
1
answer
1
vote
203k
views
A car traveled 63 miles on 3 gallons of gas. What proportion can you set up to determine how many miles, m, the car can travel on 7 gallons of gas? O 3 m 63 - 7 о SIC 0 - 62 m
asked
Nov 6, 2022
Mathematics
college
1
answer
4
votes
161k
views
Three erasers and five pencils cost $7.55. 6 erasers and 12 pencils cost $17.40. How much does 1 eraser cost? How much does 1 pencil cost?
asked
Sep 26, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
74.1k
views
Which of the following is an example of a computer simulation? technical sketch prototype sketch model design sketch
asked
Jun 22, 2022
Engineering
high-school
1
answer
1
vote
97.3k
views
Which structure is the sun located
asked
Jun 13, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
7
votes
62.9k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org