menu
QAmmunity.org
Answers by Tomaz Canabrava
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Tomaz Canabrava
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Tomaz Canabrava
Filter
User Tomaz Canabrava
Recent activity
All questions
All answers
What does war make possible?
answered
Aug 6, 2021
History
middle-school
6
votes
71.0k
views
Who Is the best Highschool dxd Girl
answered
Jul 24, 2021
Arts
high-school
0
votes
174k
views
Greta uses 2 cups of pasta for every 2/3 cups of sauce. How much pasta does she use per cup of sauce?
answered
Jul 19, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
84.6k
views
When analyzing the development of a text’s central ideas, readers should consider
answered
Jun 29, 2021
English
college
2
votes
56.9k
views
Internal service funds Answer reported in the proprietary funds Statement of Net position and Statement of Revenues, Expenses and Changes in Fund Net position. Internal service funds, however, are usually
answered
Jun 20, 2021
Business
high-school
2
votes
107k
views
8 and 1/2 + 7 and 1/ fourth
answered
May 18, 2021
Mathematics
college
0
votes
94.0k
views
Which excerpt from The Land, Part 4 is an example of direct characterization? A)Mitchell brought my daddy's horse, a mare by the name of Starburst, over to the field and the Missourian's folks brought
answered
Mar 9, 2021
English
college
2
votes
142k
views
Someone please help me
answered
Feb 28, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
16.0k
views
All rectangles are parallelograms. A. True B. False
answered
Jan 18, 2021
Mathematics
college
3
votes
55.4k
views
Which of the following sets represents the range of the function shown?{(–3, 4), (5, 11), (9, –1), (10, 13)}
answered
Oct 17, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
184k
views
Mutual funds charge ____: a. only a performance fee b. only a management fee c. both management fees and performance fees d. only small investors
answered
Jul 11, 2020
Business
high-school
1
vote
76.9k
views
The price of an apple is one third that of an orange. Robert paid $10.80 for 5 oranges and 12 apples. (a) How many apples could he buy for $10.80? (b) How much does one apple cost?
answered
Jun 27, 2020
Mathematics
college
2
votes
162k
views
Which is the result when the equation y = − 2 5 x + 5 2 is converted to standard form?
answered
Apr 13, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
216k
views
What is earthquake magnitude and how is it measured?
answered
Mar 11, 2020
Geography
middle-school
5
votes
194k
views
Two 0.40 kg soccer ball collide elastically in a head-on collision. The first ball starts at rest, and the second ball has a speed of 3.5 m/s. After the collision, the second ball is at rest. A) What is
answered
Jan 3, 2020
Physics
high-school
5
votes
142k
views
Discuss the types of field trips students in the program attend and why.
answered
Dec 1, 2019
History
college
4
votes
147k
views
to approach the runway, a pilot of a small plane must begin a 10 degree descent from a height of 1790 feet above the ground. To the nearest tenth of a mile, how many miles away from the runway is the airplane
answered
Jun 25, 2019
Mathematics
high-school
4
votes
47.4k
views
Identify the elements for each problem
answered
Dec 23, 2018
Mathematics
middle-school
4
votes
121k
views
A triangle has side lengths of 14 feet 48 feet and 50 feet classify it as acute obtuse or right
answered
Oct 23, 2018
Mathematics
high-school
5
votes
140k
views
Which of the following relations has a domain of {2, 3, 6}? Choose all that apply. {(3, 3), (2, 2), (3, 2), (6, 1)} {(3, 1), (6, 4), (2, 4), (6, 5)} {(0, 2), (3, 3), (5, 6)} {(3, 2), (5, 3), (2, 6), (4,
answered
Oct 23, 2018
Mathematics
high-school
2
votes
163k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org