Answer:
a: 27 apples
b: $0.40 apples
Explanation:
a: another way of saying that the price of an apple one-third that of an orange is that you can get 3 apples for the price of 1 orange. If he bought 5 oranges, he could have gotten 15 apples, so 27 apples total.
b: $10.80/27 = $0.40 per apple