menu
Qammunity.org
Questions by Tom Padilla
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Tom Padilla
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Questions by Tom Padilla
Filter
User Tom Padilla
Recent activity
All questions
All answers
I need help with two step equations with one variable grade 7 3x-4=17
asked
May 16, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
26.7k
views
A check register shows a balance of $152.34. The bank statement shows that a check for $75.00 deposited by the account owner was drawn against insufficient funds and was returned. A charge for $2.00 was
asked
Feb 23, 2021
Business
college
1
answer
5
votes
224k
views
Calculate the density of the following objects. 1. A liquid that has a volume of 36.4 mL and a mass of 29.2 grams. 2. A cube of metal that has a volume of 19.24 mL and a mass of 85.1 grams. Please help!
asked
Jan 25, 2021
Chemistry
college
1
answer
5
votes
159k
views
An 8-pound bag of flour costs $14.08. What is the price per ounce?
asked
Dec 18, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
219k
views
PLZ HELP!!!!!!!!!!! I AM STUCK WITH THIS QUESTION DID THE REST 50 POINTS
asked
Dec 5, 2020
History
middle-school
1
answer
3
votes
111k
views
A snake slithers 2/9 miles in 4/5 hours what is its speed in miles per hour
asked
Sep 8, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
61.0k
views
The temperature of an electric welding arc is about?
asked
Apr 3, 2020
Engineering
middle-school
1
answer
5
votes
78.0k
views
A myopic person (assume no astigmatism) is diagnosed with a far point of 160 cm. What corrective prescription should they be supplied to enable the person to see objects in the distance?
asked
Mar 22, 2020
Physics
college
2
answers
0
votes
157k
views
Consider the data set on the number line. Determine the interquartile range. A) 3 B) 6 C) 14 D) 17
asked
Jan 3, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
107k
views
What is the right to be treated the same as everyone else?
asked
Dec 24, 2019
History
middle-school
1
answer
1
vote
110k
views
A customer needs 60 pencils.if he buys them on sale ,how many of the 60 pencils can he get for free . also you buy 4 pencils get the 5th on for free
asked
Oct 26, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
40.6k
views
Which rule describes a translation that is 3 units to the right and 5 units down?
asked
Sep 11, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
49.5k
views
you start with 15 dollars and save 8 dollars each week. What algebraic expression model of the total amount you saved
asked
Jul 24, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
15.1k
views
What year was the rate of world population growth highest?
asked
Jun 15, 2019
English
high-school
2
answers
4
votes
136k
views
βHe read the lives of the various people who succeeded in doing so: Helvetius, Elias, Fulcanelli, and Gerber.β This is an example of ____.
asked
Sep 22, 2018
English
high-school
2
answers
0
votes
223k
views
You earn $40 shoveling snow off 5 sidewalks. You charge the same amount for each sidewalk. How much will you earn if you shovel 3 sidewalks?
asked
Aug 4, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
97.7k
views
Quadrilateral ABCD is a square. BC = 2 What is the length of AC?
asked
Jan 7, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
95.2k
views
How much money did the Rives family spend per gallon on gas for the trip?
asked
Sep 17, 2017
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
214k
views
A square has a side of 6.25 feet. What is the area in square feet? Round to the correct significant digits.
asked
Mar 15, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
97.3k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org