menu
QAmmunity.org
Questions by TimoStaudinger
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by TimoStaudinger
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by TimoStaudinger
Filter
User TimoStaudinger
Recent activity
All questions
All answers
What is socioeconomic inequality?
asked
May 12, 2023
English
high-school
1
answer
6
votes
71.6k
views
The largest stars we know of have masses of a little over 1035 kilograms, while the lowest mass stars have masses of about 1032 kilograms. How many times more massive are the most massive stars than the
asked
Apr 21, 2023
Physics
college
1
answer
0
votes
110k
views
Help pls The table below shows pairs of values that satisfy a linear function what is the y-intercept of the graph of this function
asked
Jan 18, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
23
votes
100k
views
The price of an item has dropped to $75 today. Yesterday it was $125. Find the percentage decrease? please don't get it wrong
asked
Dec 28, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
12.8k
views
Write down any three benefits of having fewer languages.
asked
Apr 15, 2022
English
high-school
1
answer
2
votes
21.9k
views
Change these words with ur own words right traditional contemplating invented told asset essential incredibly
asked
Mar 25, 2022
English
high-school
2
answers
19
votes
224k
views
Consumer-protection regulations do not involve what? A. Government censorship B. Government safety testing C. Government spending D. Government oversight of the production
asked
Jan 19, 2022
History
high-school
2
answers
15
votes
183k
views
Hudson Company reports in its 2017 10-K, sales of $332 million, long-term debt of $27 million, and interest expense of $980,000. If sales are projected to increase by 4% next year, projected interest expense
asked
Jan 2, 2022
Business
college
1
answer
3
votes
89.5k
views
Can someone help me with this 20 points
asked
Dec 5, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
205k
views
A bag of BeanBoozled jellybeans contains 10 barf flavored jellybeans, 10 canned dog food flavored jellybeans, 10 stinky socks flavored jellybeans, 10 blue rotten egg flavored jellybeans, and 10 dirt flavored
asked
Oct 5, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
91.7k
views
Suzie purchased 12 bottles of water for $9.60. What is the cost of one bottle of water?
asked
Sep 5, 2021
Mathematics
college
2
answers
1
vote
164k
views
Suppose the equilibrium price for apartments is $500 per month and the government imposes rent controls of $250. Which of the following is unlikely to occur as a result of the rent controls?A. The quality
asked
Aug 15, 2021
Business
high-school
1
answer
4
votes
159k
views
Write a journal about nature. Explain why you love to play outside.
asked
Apr 22, 2021
Social Studies
middle-school
1
answer
3
votes
15.9k
views
I GIVE BRAINLILEST Sidney's office recycled a total of 32 kilograms of paper over 4 weeks. After 12 weeks, how many kilograms of paper will Sidney's office have recycled? Assume the relationship is directly
asked
Apr 9, 2021
Mathematics
college
1
answer
0
votes
5.4k
views
Some animals have an organ called the gizzard. The gizzard is muscular and helps to crush up hard food. Earthworms and many birds, including chickens, have gizzards. Chickens swallow small rocks that help
asked
Mar 12, 2021
Chemistry
high-school
2
answers
5
votes
127k
views
How do you evaluate an argument for soundness
asked
Nov 17, 2020
English
middle-school
1
answer
5
votes
60.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org