menu
QAmmunity.org
Answers by Thisisnabi
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Thisisnabi
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Thisisnabi
Filter
User Thisisnabi
Recent activity
All questions
All answers
What are the two seas next to the same? The top sea is ______ and the bottom sea is ______. 1) Sea A 2) Sea B 3) Sea C 4) Sea D
answered
Nov 1, 2024
Geography
high-school
3
votes
135k
views
Percent risk of pre-E associated w/ fasting glucose <115 and w/ fasting glucose >/=115
answered
Sep 25, 2024
Medicine
college
6
votes
1.3k
views
A corporate president recently made a visit to a nearby Native American reservation as part of his firm's public relations program. "We realize that we have not hired any Indians in the five years our
answered
Mar 27, 2024
English
high-school
4
votes
234k
views
Complementary events are two events in which either one or the other must happen, but they cannot happen at the same time. The sum of the probability of an event and its complement is 1, or 100%. ( I dont
answered
Mar 3, 2024
Mathematics
middle-school
2
votes
46.9k
views
Name some checks on the president that the framers wrote in the Constitution
answered
Feb 27, 2024
History
high-school
3
votes
555
views
Slushies cost $0.25 per fluid ounce (fl oz) in the US. How much would it be for a gallon of slushies in England? $1 = 0.60 £ (British pound) a. £30 b. £45 c. £75 d. £90
answered
Feb 20, 2024
Business
high-school
1
vote
200k
views
This math problem seemed simple but it’s giving me so much trouble
answered
Oct 22, 2023
Mathematics
college
2
votes
59.3k
views
6x-2+17=8x+1 please help solve for x
answered
Oct 3, 2023
Mathematics
high-school
8
votes
81.4k
views
Nancy needs at least 1000 gigabytes of storage to take pictures and videos on her upcoming vacation. She checks and finds that she has 105 GB available on her phone. She plans on buying additional memory
answered
May 28, 2023
Mathematics
college
0
votes
197k
views
In a cafeteria,38of the students are eating salads , and14are eating sandwiches. There are 24 students in the cafeteria. How many students are eating lunches other than salads or sandwiches?
answered
Mar 21, 2023
Mathematics
high-school
9
votes
159k
views
Can A 3-kilogram bag of potting soil costs $6.95. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
answered
Jan 30, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
199k
views
A one-way ride on a subway costs $0.90.A monthly pass costs $24.Write an inequality that represents how many one-way rides you can buy before it is cheaper to buy the monthly pass.Is it cheaper to buy
answered
Dec 11, 2022
Mathematics
high-school
0
votes
104k
views
Can i get some help in here please
answered
Sep 27, 2022
Mathematics
college
0
votes
177k
views
Select 3 adverbs. Although derek truly enjoys tennis, he very seldom plays the game. HELLLPPP
answered
Sep 22, 2022
English
college
4
votes
101k
views
35 points Hi i have 5 mins to turn this in please help...thank you
answered
Aug 14, 2022
Chemistry
high-school
7
votes
205k
views
Your firm has a contract to build one custom-designed machine that costs $100,000,000. This machine will operate at a paper recycling plant. It will take 1,000,000 pieces of paper per day, shred them into
answered
May 21, 2022
Business
college
3
votes
172k
views
How to solve (x+7)(x-9)>0
answered
Apr 27, 2022
Mathematics
college
4
votes
154k
views
what to do if the mother left y'all baby with you and she has a family protection order on you In the person bring the baby you saying they done with him
answered
Mar 23, 2022
Law
college
2
votes
186k
views
Which scientist proposed the first atomic theory?
answered
Mar 3, 2022
Physics
high-school
4
votes
218k
views
For the following exercises, use logarithmic differentiation to find dy/dx.
answered
Jan 24, 2022
Mathematics
college
5
votes
193k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org