menu
QAmmunity.org
Questions by Thanhpk
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Thanhpk
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Thanhpk
Filter
User Thanhpk
Recent activity
All questions
All answers
Wendy spent $550 on plants for her garden. She bought vegetable seeds at $1.60 per pack and flower seeds at $1.30 per pack. She bought five fewer vegetable packs than flower packs. How many packs of flower
asked
Dec 18, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
101k
views
Why did the President and the congress accept Hamilton's proposal for a national bank?
asked
Dec 14, 2024
History
high-school
1
answer
3
votes
177k
views
You have $30 to buy baseball cards. Each pack of cards costs $5. Write and solve an inequality that represents the numbers of packs of baseball cards you can buy and still have at least 40% of your money
asked
Jun 23, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
115k
views
17) The purpose of this passage is A) to relate a humorous story. B) to explain the beginning of the NAACP. C) to describe the life of a famous person. D) to describe the progress of civil rights.
asked
Oct 19, 2022
English
high-school
1
answer
2
votes
16.5k
views
2. When Jesus resurrected, who did he appear to first? 3. What instruction did Jesus give his disciples before his ascension
asked
Oct 10, 2022
Biology
high-school
1
answer
25
votes
157k
views
A person walks into a room that has, on opposite walls, two plane mirrors producing multiple images. Find the distances from the person to the first three images seen in the left-hand mirror, when the
asked
Jun 24, 2022
Physics
college
1
answer
5
votes
18.6k
views
Find the amount and compound interest on ₹ 5000 at 6% per annum, for 3 years, compounded annually.
asked
Jun 15, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
9
votes
30.7k
views
Plz help would be a life saver
asked
Apr 28, 2022
Mathematics
college
1
answer
4
votes
224k
views
Pls help fact means true fib means false
asked
Mar 24, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
180k
views
No files!!! Math work. Help.
asked
Mar 9, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
3.6k
views
Do you think that the game Peacemaker can help Israelis and Palestinians see things from each other's perspective? why or why not? GIVING 14 points
asked
Jan 7, 2022
English
middle-school
2
answers
9
votes
42.0k
views
Someone help me asap
asked
Nov 16, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
52.8k
views
Universal Containers has decided to offer a partner Its products at a discounted rate applied to all opportunities. What should the Administrator do to make sure that the appropriate prices are applied
asked
Oct 13, 2021
Business
college
1
answer
1
vote
185k
views
We need to know what the best buy is for purchasing t-shirts at three different stores. Fred Meyer: 6 shirts for $25.48 Target: $17.99 for 4 shirts Amazon: 5 shirts for $21.09 A. What is the price per
asked
Sep 7, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
183k
views
Stion: How did World War I impact society? I
asked
Aug 8, 2021
History
college
1
answer
4
votes
146k
views
The chemical reaction in which solid calcium oxide is treated liquid water is an example of what: A) decomposition B)combustion reaction C)single replacement D)synthesis E)double replacement
asked
Jun 28, 2021
Chemistry
middle-school
1
answer
1
vote
146k
views
The traffic lights at three different road crossings change after every 48 seconds 72 seconds and 108 seconds respectivily.If they changed simultaneously at 7:00 am.,at what time will they change simultaneously
asked
Jun 15, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
230k
views
Why is water conservation important, and what are three steps that people and governments can take to conserve water resources?
asked
May 21, 2021
Geography
middle-school
2
answers
1
vote
146k
views
Please help for 50 points.
asked
May 10, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
167k
views
it take 1 cup of liquid fertilizer to make 7 1/2 gallons of spray. How much liquid fertilizer is needed to make 80 gallons of spray?
asked
Oct 15, 2020
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
102k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
11.0m
answers
Search QAmmunity.org