menu
QAmmunity.org
Answers by Taxist Samael
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Taxist Samael
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Taxist Samael
Filter
User Taxist Samael
Recent activity
All questions
All answers
1112In 2016, 128 gigabytes (GB) of portable computer memory cost $32.х128memory (GB)Pricescost (5)32XOne set of tick marks has already been drawn to show the result of multiplying 128and 32 each by 1/2.
answered
Dec 29, 2023
Mathematics
college
1
vote
78.0k
views
I need help with this geometry question can someone please help?
answered
Dec 5, 2023
Mathematics
college
3
votes
187k
views
What type of biomolecules is in bread/grains?
answered
Oct 29, 2023
Biology
high-school
6
votes
151k
views
If a molecule of DNA has 200 pairs how do the DNA molecules fit into the cell?
answered
Sep 12, 2023
Biology
college
12
votes
204k
views
Use the Pythagorean Theorem to find the exact value of x for the right triangle below. The picture below is not drawn to scale.
answered
Aug 31, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
47.8k
views
True or false? middle-class americans have historically opposed proposals for a national health insurance program.
answered
Apr 14, 2023
Social Studies
high-school
4
votes
153k
views
Do radios count as computers?
answered
Mar 10, 2023
Computers and Technology
college
6
votes
89.8k
views
Solve for x. ←2x+6 X+9 x = [?]
answered
Feb 9, 2023
Mathematics
high-school
0
votes
103k
views
Domain of function y=|x|
answered
Dec 14, 2022
Mathematics
college
4
votes
158k
views
Need help on finding the answers
answered
Oct 20, 2022
Chemistry
college
4
votes
233k
views
What makes a source credible? A. It lacks evidence to support its arguments B. It is consistently reliable C. It is written without context D. Its autor is a president
answered
Sep 21, 2022
History
college
7
votes
104k
views
Discuss two ways in which some cultural views that exist may effect a relationship negatively
answered
Sep 19, 2022
Social Studies
high-school
0
votes
1.5k
views
Which empire used slave labor to build the Death Railway from Bangkok to Rangoon?
answered
Sep 11, 2022
History
college
6
votes
197k
views
HELP ME OUT PLEASE Non communicable disease can be spread from one person to another a) True b) False
answered
Aug 9, 2022
Health
college
0
votes
203k
views
4/8 =?/2 please answer
answered
Aug 9, 2022
Mathematics
college
3
votes
42.5k
views
HELP ME NOW URGENT Select the table that represents the linear function: (Graph them if necessary) A: X- 0,1,2,3 Y- 11,7,5,4 B: X- 0,1,2,3 Y- 0,0,-1,-2 C: X- 0,1,2,3 Y- 6,12,18,24 D: X- 0,1,2,3 Y- 3,2,
answered
May 5, 2022
Mathematics
middle-school
7
votes
137k
views
In which sentence is the underlined word a preposition?When production increases, prices go down.Some experiments are best performed outside.Place the refuse down the garbage chute.
answered
Apr 26, 2022
English
high-school
5
votes
175k
views
The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
answered
Mar 10, 2022
Mathematics
college
8
votes
169k
views
Dr. Patel does an experiment in which she shows people either a happy movie, a sad movie, or no movie in a classroom. Then, she asks them to fill out a survey assessing their feelings about whether they
answered
Nov 12, 2021
Social Studies
high-school
3
votes
218k
views
HELP PLEASE Which statement about President Roosevelt is false? O He attended the Yalta Conference with Churchill and Stalin. O He asked Congress for a declaration of war against Japan. O He attended the
answered
Oct 8, 2021
History
high-school
0
votes
23.8k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org