menu
QAmmunity.org
Answers by TarekB
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by TarekB
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by TarekB
Filter
User TarekB
Recent activity
All questions
All answers
Paula pays $19.92 for 2.4 pounds of walnuts. What is the price per pound of walnuts?
answered
Sep 5, 2023
Mathematics
college
1
vote
89.3k
views
Which is equal to ???
answered
May 24, 2023
Mathematics
high-school
0
votes
15.2k
views
Help plsss I need to answer this
answered
Mar 12, 2023
Physics
college
9
votes
92.3k
views
An average middle-income family will spend $242,020 to raise a child born in 2004 from birth to age 17. The graph shows the percents spent for various categories. To the nearest dollar, how much will be
answered
Jan 23, 2023
Mathematics
college
4
votes
177k
views
38. The manufacturing cost for a certain automobile is n dollars. The manufacturer sells the car to a retailer at 5 percent more than cost. If the retailer sells the car to a consumer for 10 percent more
answered
Jan 13, 2023
Mathematics
high-school
2
votes
66.2k
views
Scientists determine evolutionary relationships between animal phyla using evidence from the a. fossil record. c. animal size. b. number of offspring. d. animal behavior.
answered
Dec 24, 2022
Biology
college
6
votes
172k
views
(-4-3n-5n^2)-(n+n-3n^2)
answered
Sep 18, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
66.0k
views
Question 8 of 20 Which story idea best fits the traditional definition of tragedy O A. An executive runs his business into the ground because of his arrogance. O B. A high school student starts having
answered
May 29, 2022
English
high-school
4
votes
112k
views
-x+5y=19x+2y+16
answered
Apr 21, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
19.2k
views
I do not get this what why is math so hard aaaaaaa due tmr morning btw qwq
answered
Feb 14, 2022
Mathematics
middle-school
3
votes
54.8k
views
Alternative Inventory Methods Frate Company was formed on December 1, 2015, and uses the periodic inventory system. The following information is available from Frate's inventory records for Product Ply:
answered
Jan 30, 2022
Business
college
7
votes
143k
views
5. Gaylen works 40 hours every week during the summer and makes $11.50 an hour. In addition, he earns about $500 selling fireworks on the Fourth of July. How much did he make during a 12 week period in
answered
Dec 29, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
208k
views
Sacra dona case number and gender and translation
answered
Nov 9, 2021
Spanish
college
5
votes
198k
views
Which TWO statements identify steps in the process leading to a Grand Jury’s formal accusation of a suspect in Georgia’s adult criminal justice system? A An arrest will take place prior to a suspect’s
answered
Oct 17, 2021
Social Studies
high-school
3
votes
162k
views
Explain why (−4) × (−5) = 20. Use any logic such as an example from the Integer Game to support your reasoning.
answered
Sep 25, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
152k
views
In a certain town 56% of the households own mutual funds, 39% own individual stocks, and 23% own both. What is the percentage of households that own individual stocks but not mutual funds?
answered
Sep 24, 2021
Mathematics
college
2
votes
121k
views
Please help i need this urgently
answered
Aug 30, 2021
Mathematics
college
4
votes
83.6k
views
Salut Laura, Je m'appelle Stéphane et j'habite à Nantes dans le Pays de la Loire. Je te parle un peu de ma famille et de ce qu'elle fait pendant la semaine. Je te donne une carte de ma ville avec des informations.
answered
Jun 20, 2021
French
middle-school
4
votes
41.8k
views
What is the mass of two moles of HNO3?
answered
May 27, 2021
Chemistry
middle-school
5
votes
110k
views
Maddie borrowed $1500 at a 4% interest rate. How much did she owe after 3 year?
answered
May 22, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
56.6k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org