menu
QAmmunity.org
Answers by Takethefake
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Takethefake
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Takethefake
Filter
User Takethefake
Recent activity
All questions
All answers
Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words.Jim is assessing the popularity of his high school football team's website for the first 5 weeks after the season ends. The average number
answered
Dec 18, 2023
Mathematics
college
3
votes
88.2k
views
You can buy 5 oranges for $2.50. What is the unit rate for 1 orange? How much would 8 oranges cost?
answered
Nov 8, 2023
Mathematics
high-school
2
votes
116k
views
Explain why human cells undergo mitosis.
answered
Jul 16, 2023
Biology
high-school
5
votes
175k
views
If $17x-24x+13x=210$, what is the value of $x$?
answered
Jun 12, 2023
Mathematics
high-school
6
votes
203k
views
Wally has two more marbles than Ashan and together they have 88 marbles. How many marbles does Ashan have?
answered
Mar 17, 2023
Mathematics
high-school
8
votes
24.0k
views
Answer please and explain
answered
Nov 13, 2022
Mathematics
college
0
votes
51.1k
views
Fill in the blanks for the three statements of Cell Theory. All______are made up of cells. Cells come from other cells. Cells are the basic unit of_______. a. Life; cells b. Abiotic factors; biotic factors
answered
Oct 29, 2022
Biology
high-school
3
votes
45.0k
views
Which of the following would NOT increase competition in an ecosystem? O The size of a forest decreasing from 1000 acres to 500 acres The number of organisms in a rabbit population doubling in six months
answered
Sep 25, 2022
Biology
high-school
1
vote
219k
views
WHAT IS THE SLOPE???
answered
Aug 23, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
69.7k
views
Why spaghetti a heterogeneous mixture? a.its ingredients cannot distinguish easily b.its has a main component or base ingredient. c.its ingredient can be distinguish easily d.it is delicious and mixed
answered
Jun 18, 2022
Biology
college
6
votes
78.2k
views
Why do you think it is important to be accurate and unbiased when coming to a conclusion in science and in life ? plz help
answered
Jun 13, 2022
Geography
high-school
6
votes
53.2k
views
Is this correct? someone help me
answered
Mar 7, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
169k
views
What benchmark would you round the following mixed number to?* 1 1/6 choices: 11/12,1,2,21/2
answered
Feb 21, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
213k
views
Do they help anybody? Into affirmative
answered
Feb 12, 2022
English
college
3
votes
212k
views
Calculate the circumference of a circle with a radius of 7.5. show or explain your reasoning.
answered
Jan 12, 2022
Mathematics
college
4
votes
90.5k
views
Alonso brings $21 to the market to buy eggs and avocados. He gets eggs that cost $2.50. Then, he notices that the store only sells avocados in bags of 3 for $5. He wants to buy as many avocados as he can
answered
Dec 29, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
116k
views
Como resolver estas operaciones a) 8 + (5 + 3) =16 b) (12 + 15) + (3 + 2 + 1) + 4 (5 + 3 + 2 + 8) = c) 150 – [18 + (5 – 3) + (6 – 2)] = d) (15 + 2) – (6 + 2) = e) (17 – 3) – (11 – 3) = f) [(6 – 4) – (3
answered
Dec 26, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
206k
views
What was Thomas Jefferson's presidential first?
answered
Dec 22, 2021
History
middle-school
1
vote
53.5k
views
Is pumice a mineral, a rock, or neither? This is science
answered
Oct 3, 2021
Biology
high-school
6
votes
112k
views
True or false The following is a normative statement: As prices go up the quantity demanded of a good goes down False or True
answered
Aug 15, 2021
History
high-school
2
votes
166k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.2m
questions
8.1m
answers
Search QAmmunity.org