menu
QAmmunity.org
Questions by SwedishChef
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by SwedishChef
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by SwedishChef
Filter
User SwedishChef
Recent activity
All questions
All answers
On CallTalk Time3hour $1.75425 hours: $10What is the unit rate in dollars per hour for each company?The unit rate in dollars per hour for On Call is $for Talk Time is $per hour.per hour and the unit rate
asked
Sep 24, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
28.6k
views
715 J of heat are transferred from a 1.30 kg aluminum block to a 0.800 kg iron block. Find the temperature change for the aluminum Aluminum Iron or steel c = 900 J/(kg*c) c = 452 J/(kg"C) (Unit = degrees
asked
Oct 8, 2022
Physics
high-school
1
answer
18
votes
69.1k
views
Phillips Corporation's fiscal year ends on November 30. The following accounts are found in its job order cost accounting system for the first month of the new fiscal year. Other data: 1. On December 1,
asked
Sep 12, 2022
Business
college
1
answer
3
votes
48.0k
views
Gabrielle is drawing a diagram of a ramp for her science class. Part of the diagram is shown. Angle P Q S has a measure of 50 degrees. Angle R Q S is 20 degrees and is contained within angle P Q S.QuestionWhat
asked
Aug 18, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
152k
views
Which of the following is not a department in long-term care facility
asked
Aug 8, 2022
Health
high-school
1
answer
5
votes
133k
views
Highlight the statement in the paragraph from "Too Much of a Good Thing?" that is exaggerated.
asked
Jun 24, 2022
English
high-school
2
answers
19
votes
191k
views
Write a letter to your headmaster telling him four ways of improving your academic performance
asked
Jun 22, 2022
English
college
1
answer
16
votes
118k
views
What is x/-3+20=30? Can someone pls help me
asked
Apr 28, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
16
votes
224k
views
A line passes through the point (0, 2) and has a slope of-1/2 What is the equation of the line? A. 2x + y=4 B. x-2y = 2 C. x-2y = 4 D. x+2y=4 Please select the best answer from the choices provided
asked
Dec 7, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
122k
views
The next question refers to This Mystery Rocks! by Cynthia Schlagel. The sentences have been numbered to help you identify them more easily. This Mystery Rocks! By Cyntha Schlagel 1The Drifting Rocks are
asked
Oct 15, 2021
English
middle-school
2
answers
1
vote
97.8k
views
I’m really not trying to fail this mid term exam on history help? what is imperialism? A- The political desire to bring economic prosperity to ones country. B- The building of secret alliances among powerful
asked
Sep 24, 2021
History
middle-school
1
answer
2
votes
216k
views
Y=4+2x in standard form
asked
Sep 12, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
105k
views
PLEASE HELP Find the distance from the base of the ladder to the house.
asked
Aug 9, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
70.9k
views
Last month when Holiday Creations, Inc., sold 41,000 units, total sales were $293,000, total variable expenses were $237,330, and fixed expenses were $35,800. Required: 1. What is the company’s contribution
asked
Aug 5, 2021
Business
college
2
answers
4
votes
178k
views
What’s the answer to this ?
asked
Jun 5, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
125k
views
Justin bought a calculator and a binder for 15% off the original price. The original price of the binder is $6.20.justin spent a total of 107.27. What was his original price of the calculator
asked
Mar 24, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
14.0k
views
A good way to start building a persuasive argument is by listing all of the ____________ you could use— all of the reasons why an audience should agree with you.
asked
Oct 6, 2020
English
high-school
1
answer
4
votes
80.2k
views
The ________________ of a number is a value that, when multiplied by itself, gives you the original number.
asked
Dec 19, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
188k
views
The cost of seven drinks is $16.38 what is the cost of each drink
asked
Sep 13, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
82.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org