menu
QAmmunity.org
Answers by Suryavel TR
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Suryavel TR
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Suryavel TR
Filter
User Suryavel TR
Recent activity
All questions
All answers
4. What causes a partial lunar eclipse?
answered
May 30, 2022
Chemistry
high-school
2
votes
116k
views
Please help with this problem
answered
Apr 18, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
170k
views
Mr. Chong celebrated his seventy fifth birthday in 1998. In what year was he born?
answered
Nov 6, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
136k
views
What innovation helped expand the empire and increase trade?
answered
Sep 24, 2021
Social Studies
college
2
votes
7.2k
views
How might artificial selection be used to offer possible solutions to human problems? A. It allows scientists to help organisms acquire new traits. B. It increases the number of individuals in populations.
answered
Sep 9, 2021
Biology
middle-school
5
votes
110k
views
What is this? Please answer with an explanation
answered
Sep 5, 2021
Biology
college
4
votes
104k
views
Need help!! algebra 1 XY = 9
answered
Jun 28, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
130k
views
_____ pressure is associated with rising air, clouds, and possible precipitation.
answered
May 16, 2021
Biology
middle-school
3
votes
210k
views
Ajay says that if you take a square number and multiply it by its square root, you will always end up with a cube number. Show that Ajay is correct.
answered
May 2, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
220k
views
If a space of 18 inches is allowed for each person, how many persons can be seated in a row of bleacher seats 90 feet long?
answered
Mar 13, 2021
Mathematics
college
1
vote
80.8k
views
What caused the slope to change around 1905 and 1906?
answered
Mar 13, 2021
Physics
college
3
votes
163k
views
At the grocery store, Matthew notices that it costs $2.48 for 40 ounces of jelly. What is the unit price?
answered
Mar 5, 2021
Mathematics
college
5
votes
32.1k
views
A 5-pound bag of apples cost $3.50. Use that rate, to complete the table to identify equivalent ratios, and then answer the questions. Apples cost $ __ per pound.
answered
Jan 18, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
60.6k
views
Anthony, the plant manager, was talking with another manager about Tim, the lead engineer in the corporate R & D department. Anthony remarked, "Tim is so bright, and he is an expert in designing products.
answered
Oct 31, 2020
Business
high-school
4
votes
157k
views
Which of the binomials below is a factor of this trinomial? 8x2 + 10x-3 O A. 4x+ 3 O B. 4x-3 O c. 2x+3 D. 2x-3 SUBMIT
answered
Sep 28, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
148k
views
Mr. Jenkins won 500$ in a raffle. He split some of the money among his 3 kids and had 20$ left. How much did he give each of his children
answered
Jul 24, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
197k
views
Find the area to 5 cm and 9 cm
answered
Apr 10, 2020
Mathematics
middle-school
7
votes
75.1k
views
A dragonfly can beat its wings 30 times a second. write an equation in slioe intercept form that shows the relationship between flying time in seconds and the number of times the dragonfly beats its wings
answered
Feb 28, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
42.1k
views
What country claimed the land south of georgia
answered
Oct 21, 2019
History
middle-school
7
votes
148k
views
one piece of rope is 60 yards long it os cut into 2 piece so that one piece is 4 timed as longrr as the other piece how long os the longer piece of rope
answered
Oct 6, 2019
Mathematics
middle-school
6
votes
126k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org