32.0k views
1 vote
At the grocery store, Matthew notices that it costs $2.48 for 40 ounces of jelly. What is the unit price?

User Bowlerae
by
5.5k points

2 Answers

0 votes

Answer: 0.06 will be your answer!

Explanation:

User Munim Munna
by
5.3k points
5 votes

Answer:

0.06 cents per ounce

Explanation:

User Suryavel TR
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.