menu
QAmmunity.org
Questions by Sudhir Bhapkar
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Sudhir Bhapkar
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Sudhir Bhapkar
Filter
User Sudhir Bhapkar
Recent activity
All questions
All answers
I need the graph done and the solution to the system I need to see the work
asked
Jun 20, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
77.7k
views
Question 1 2 pts How many significant digits are in this 0.0023 cm x 28.6 cm x 180.3 cm
asked
May 19, 2023
Chemistry
college
1
answer
2
votes
142k
views
Juan measured the temperature of salt water. He then added 273 to the measured value. Which temperature conversion is Juan most likely doing? degrees Celsius to degrees Fahrenheit degrees Celsius to kelvins
asked
Feb 24, 2023
Biology
high-school
2
answers
24
votes
193k
views
The graph of a function as shown below. Find f(-3) and find one value of x for which f(x)=-2f(-3)=One value of x for which f(x)=-2 :
asked
Jan 14, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
15.8k
views
State the specified trig ratio as a fraction. Leave the answer in simplified radical form. The triangle is a right triangle. What is Sine theta
asked
Jan 6, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
25
votes
120k
views
A farmer is planting some marigolds in a row. The row is 2 yards long. The flowers must be spaced ⅓ yard apart so they will have enough room to grow. He plants the first flower at 0. Place points on the
asked
Jul 7, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
32.0k
views
The radio of boys to girls in a school is 4:5 there are 80 girl. How many boys are there? 2) a necklace is made for 40 beads 2/5 of the beads are white. The rest of the beads are red. Find de ratio of
asked
Jun 18, 2022
Mathematics
college
1
answer
2
votes
153k
views
Please someone help me im literally desperate NO LINKS OR FILES
asked
Jun 13, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
221k
views
\bold{ √(12) * √(12) }=
asked
Apr 6, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
233k
views
Neon occupies a volume of 6 L at 200 K. What volume will it occupy at 300 K
asked
Feb 23, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
1
vote
76.3k
views
Henkes Corporation bases its predetermined overhead rate on the estimated labor-hours for the upcoming year. At the beginning of the most recently completed year, the company estimated the labor-hours
asked
Jan 13, 2022
Business
college
1
answer
15
votes
166k
views
Mario places 10 mL of water in a test tube and heats the liquid over a Bunsen burner for 2 minutes. After removing the test tube from the Bunsen burner, there are 6 mL of water left in the test tube. This
asked
Nov 10, 2021
Physics
college
2
answers
3
votes
93.0k
views
Our data for how much force is needed can be qualitative. This means we don’t have to know exact values for the force in Newtons. Let’s use a scale of 1-5 to rank how much force we apply each time. 6.
asked
Sep 16, 2021
Physics
middle-school
1
answer
2
votes
184k
views
Carla can choose two of her three pairs of sneakers to take to a track meet. If the pairs of sneakers are called A, B, and C, which choice represents the sample space, S, for the event?
asked
Jun 25, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
62.2k
views
Find the inequality represented by the graph
asked
May 16, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
126k
views
Identify the part of speech for the underlined word. I had to look everywhere for my keys, but finally found them behind my dresser. a. adjective c. noun b. preposition d. adverb
asked
May 14, 2021
English
high-school
2
answers
0
votes
37.5k
views
During any type of mineral growth, atoms accumulate on A. ions B. native elements C. silicates D. crystal faces
asked
Feb 10, 2021
Biology
middle-school
2
answers
4
votes
131k
views
Which of the following will pass through a cell membrane most easily?(A) both CO2 and water will easily pass through CO2(B) a small nonpolar molecule proteins(C) large polar molecules(D) All of the answer
asked
Aug 14, 2020
Biology
high-school
1
answer
2
votes
234k
views
Forty pounds of dog food cost $50. what is the unit rate?
asked
Jul 2, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
119k
views
Selan will use dot plots to compare the number of siblings of her classmates. If she plots the girls siblings in one plot and the boys on another plot what will most likely be true about the plots
asked
Mar 10, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
47.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org