menu
QAmmunity.org
Answers by Stonemonk
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Stonemonk
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Stonemonk
Filter
User Stonemonk
Recent activity
All questions
All answers
If 3 pounds of butter cost $5.34, what is the price per pound?
answered
Dec 24, 2023
Mathematics
college
5
votes
42.4k
views
Do you say: - Cheer your friends on! OR - Cheer on your friends! Which is grammatically correct?
answered
Dec 18, 2023
English
high-school
2
votes
30.7k
views
What was the Soviet aggression
answered
Dec 18, 2023
History
high-school
5
votes
97.6k
views
How many presidents are there
answered
Aug 19, 2023
History
high-school
8
votes
193k
views
Find the slope and y-intercept of the line. Graph the line.
answered
Apr 25, 2023
Mathematics
high-school
5
votes
175k
views
Which is most associated with using fossil fuels to produce energy
answered
Aug 10, 2022
Biology
high-school
4
votes
101k
views
Please help if you cen, thank youuu!
answered
Jul 7, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
196k
views
What are the two differences between the Basic Beat and the Back Beat?
answered
Jun 28, 2022
Social Studies
college
7
votes
37.9k
views
What should your dietary carbohydrate intake be while training? A. Your carbohydrate intake should be low (15-30%). B. Your carbohydrate intake should be high (80-95%). C. Your carbohydrate intake should
answered
Apr 13, 2022
Health
high-school
4
votes
7.3k
views
This piece of equipment marks the most forward point of the ball at the start of each down, and the card indicates the number of the down. Football
answered
Mar 26, 2022
Health
middle-school
5
votes
187k
views
A projectile is launched from ground level with an initial velocity of v0 feet per second. Neglecting air resistance, its height in feet t seconds after launch is given s=-16t^2+v0t. Find the tim(s) that
answered
Mar 7, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
98.0k
views
A key development of civilization is Mesopotamia was
answered
Oct 25, 2021
Geography
high-school
3
votes
139k
views
David N. gets $3 per week as an allowance to spend any way he pleases. Because he likes only peanut butter and jelly sandwiches, he spends the entire amount on peanut butter (at $0.05 per ounce) and jelly
answered
Oct 14, 2021
Business
college
4
votes
129k
views
What is the difference between the theatre and theatre?
answered
Sep 23, 2021
Arts
college
4
votes
62.8k
views
How does Side chains determine the protein
answered
Aug 29, 2021
Biology
college
4
votes
130k
views
Y-8=5(x-3) what is the slope
answered
Jul 12, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
150k
views
Help me now due in 10 min
answered
Jun 7, 2021
English
high-school
0
votes
115k
views
What is the value of f ( − 3a ), if f ( x ) = 2x 2 + 4x ? Select one: a. 9a 2 - 12a b. 4a 2 - 9a c. 18a 2 - a d. 18a 2 - 12a
answered
May 9, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
79.8k
views
What does the subject of a sentence indicate? A. who or what B. when or where C. why or how D. when or why Reset
answered
Apr 20, 2021
English
middle-school
3
votes
120k
views
Help!!!!! 1. 3 tsp. = ____ T. 2. 1 pt. =____ c. 3. 2 c. =____ lb. Butter 4. 1 c. =____ T. 5. 1/2 c. =____ T. 6. 1/3 c. =___ T. + ___ tsp. 7. 1/4 c. = ____ T. 8. 2/3 c. =_____ T. + ___ t. 9. 3/4 c. =____
answered
Jan 18, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
212k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org