menu
QAmmunity.org
Answers by Stefano Cazzola
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Stefano Cazzola
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Stefano Cazzola
Filter
User Stefano Cazzola
Recent activity
All questions
All answers
5/4 × (3 × 1/4 I NEED HELP
answered
Dec 1, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
195k
views
When is the equation logaa^k=k true
answered
Sep 9, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
52.2k
views
Find the velocity and acceleration if x=t³ +2t²+4 at a time 2s
answered
Aug 18, 2023
Physics
college
11
votes
81.2k
views
If you start with one copy of dna and run pcr for 10 cycles, how many copies will you have at the end?.
answered
Aug 17, 2023
Biology
high-school
3
votes
84.0k
views
What percent of 17 is 3?
answered
Feb 13, 2023
Mathematics
college
8
votes
77.5k
views
Which use of media in a speech is most appropriate for an audience of high school students? A. A quote from an expert about why bullying on social media can cause long-term problems B. An image of a teenager
answered
Feb 9, 2023
English
middle-school
2
votes
226k
views
An uses they equation y= 8.25x to calculate the total cost y in dollars for x posters. How much did she spend on 6 posters?
answered
Dec 20, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
30.4k
views
What is the probability that a fair coin will land facing tails up when flipped? P(tails)
answered
Nov 11, 2022
History
college
3
votes
189k
views
En su clase. bien. 1. La maestra (Bailar) 2. Ellos (Cantar) 3. El chico (Comprar) una computadora. las preguntas 4. Los estudiantes (Contestar) 5. Yo con mis padres. (Conversar) 6. Tú __ el español. (Estudiar)
answered
Jul 22, 2022
Spanish
high-school
11
votes
23.2k
views
Rosie sells her laptop to John and makes a 15% profit. John then sells the laptop to Michael for £391. John makes a 15% loss. How much did John pay for the laptop?
answered
May 16, 2022
Mathematics
college
9
votes
124k
views
Simplify 6g - 5h - 4g + 2h
answered
Apr 18, 2022
Mathematics
high-school
11
votes
138k
views
Amie wants to buy cupcakes for her friends to celebrate a birthday. She wants to spend between $15 and $25, and each cupcake costs $1.50. Write a compound inequality to show how many cupcakes Amie can
answered
Apr 1, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
204k
views
The distance between the thirteen colonies and England caused no problems. TrueFalse
answered
Feb 25, 2022
History
high-school
1
vote
9.9k
views
Use the expression below to answer the following question: x + 2x + 12y + 4 What are the coefficients of this expression?
answered
Oct 10, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
73.2k
views
÷)))))))))))))))))))
answered
Oct 10, 2021
Mathematics
middle-school
7
votes
15.1k
views
Which sentence is an example of objective, third-person writing that could be found in a scientific essay? A. I was 15 years old when I developed an eating disorder. B. My sister developed an eating disorder
answered
Oct 10, 2021
English
high-school
3
votes
70.6k
views
Eric is twice as old as june. the sum of their ages is 57. how old is june.
answered
Aug 21, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
210k
views
26 What must change when a body is accelerating? .....
answered
Aug 18, 2021
Physics
high-school
6
votes
2.1k
views
A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
answered
Aug 9, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
54.3k
views
The committee charged with writing the Declaration of Independence reviewed the original draft and asked that it be rewritten. O made changes to it. O presented it to Congress. O sent it to each colony.
answered
Jun 28, 2021
Social Studies
high-school
3
votes
74.6k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org